SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT konsultuje, ile czasu media publiczne mają przeznaczyć na bloki referendalne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła w czwartek konsultacje w sprawie trzech rozporządzeń, regulujących kwestie związane z nadchodzącymi wyborami i referendum. Dotyczą one czasu w mediach na audycje referendalne, a także komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej. Uwagi do projektów można zgłaszać do końca sierpnia.

fot. Jacek KowalskiArticle

W czwartek KRRiT ogłosiła konsultacje do projektów trzech rozporządzeń, z czego dwa zmieniać mają wcześniejsze rozporządzenia (z 2011 roku), trzecie zaś dotyczy referendum.

W pierwszym projekcie, zmieniającym rozporządzenie „w sprawie czasu oraz ramowego podziału czasu przeznaczonego na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych, trybu postępowania dotyczącego podziału czasu, zakresu rejestracji oraz sposobu przygotowania i emisji audycji wyborczych w programach publicznej radiofonii i telewizji” regulator zmienia tylko i uaktualnia obszary emitowania regionalnych programów Telewizji Polskiej oraz spółek radiofonii regionalnej.

Ile czasu na referendum w radiu, ile w TVP

Drugi projekt rozporządzenia dotyczy „czasu przeznaczonego na rozpowszechnianie audycji referendalnych oraz ramowego podziału czasu w programach ogólnokrajowych i regionalnych”. Ma to związek z ogłoszonym na dzień 15 października referendum ogólnokrajowym. W projekcie czytamy, że w Programie 1 TVP czas rozpowszechniania audycji referendalnych wynieść ma łącznie 360 minut; podobnie ma też być w TVP2. Na antenie TVP Polonia ma to być 180 minut. Bloki audycji nie mogą być krótsze niż 10-minutowe. „W każdym programie regionalnym Telewizji Polskiej czas rozpowszechniania audycji referendalnych wynosi 600 minut” – informuje projekt rozporządzenia KRRiT; tam bloki mają nie być krótsze niż 15 minut.

Więcej czasu na promocję referendum regulator przewiduje na antenach Polskiego Radia. W Trójce oraz w PR1 ma to być po 500 minut, PR dla Zagranicy ma przeznaczyć na referendalne bloki 300 minut, zaś Dwójka i Czwórka – po 250 minut. Bloki mają być nie krótsze niż 6 – 12 minut (w zależności od anteny). „W każdej spółce radiofonii regionalnej czas rozpowszechniania audycji referendalnych wynosi 900 minut” – przewiduje KRRiT.

Wreszcie w trzecim rozporządzeniu KRRiT zmienia przepis z 2011 roku i postanawia, że zapowiedzi programowych nie wlicza się już do czasu ogłoszeń nadawcy. Chodzi o aktualizację przepisów pod kątem zmienionej w 2021 roku ustawie o radiofonii i telewizji. ”Obowiązujący przepis art. 16 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji nie reguluje czasu ogłoszeń nadawcy, do którego odwołuje się § 6 ust. 2 w/w rozporządzenia. W związku z powyższym przedmiotowy przepis należy uchylić” – czytamy w uzasadnieniu.

KRRiT przed każdymi wyborami zobowiązana jest do postanowienia, ile czasu mają przeznaczyć spółki mediów publicznych na prezentacje wyborczych komitetów. Partie polityczne, fundacje, stowarzyszenia i organizacje społeczne mają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w mediach publicznych na kampanię referendalną. O zamiarze skorzystania z tego prawa muszą zawiadomić PKW do 5 września.

Dołącz do dyskusji: KRRiT konsultuje, ile czasu media publiczne mają przeznaczyć na bloki referendalne

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kirgiz
Nie w Czwórce tylko w Programie Czwartym PR24.
odpowiedź
User
Ech
Nie w Czwórce tylko w Programie Czwartym PR24.


???
Polskie Radio 24 i Polskie Radio Czwórka to dwie różne stacje.
Nie ma czegoś takiego jak "Program Czwarty PR24".
odpowiedź
User
cd
Całe to referendum to kit, aby omijając prawo PiS mógł prowadzić swoją kampanię wyborczą omijając ustawowe limity.
Tendencyjne i bezsensowne pytania uwłaczają inteligencji Polaków.
odpowiedź