SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeskie organizacje dziennikarskie protestują po decyzji Kancelarii Prezydenta ws. kilku redakcji

Po tym, jak Kancelaria Prezydenta Czech Milosza Zemana poinformowała o nieudzielaniu informacji niektórym mediom, w sobotę zaprotestowały czeskie i międzynarodowe organizacje dziennikarskie. Uznały praktykę urzędników kancelarii za dyskryminującą i łamiącą konstytucję.

Article

Zdaniem Czeskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowego Instytutu Prasy (CZ IPI) decyzja kancelarii o nieudzielaniu informacji wybranym mediom i niezapraszaniu ich przedstawicieli na konferencje prasowe narusza Konstytucję i Kartę Podstawowych Praw i Wolności Obywateli. Komitet skrytykował dyskryminację mediów i dziennikarzy, która uniemożliwia im wykonywanie zawodu. Uważa, że taka praktyka jest niedopuszczalna, zwłaszcza ze strony organów państwowych i innych organizacji, których działalność jest w całości lub częściowo opłacana z pieniędzy podatników.

Centrala IPI stwierdziła w opublikowanym na stronach internetowych komunikacie, że dyskryminacja w udostępnianiu informacji jest sprzeczna z Konstytucją Republiki Czeskiej, która stanowi, że "władza państwowa służy wszystkim obywatelom".

"Kancelaria nie będzie udzielać żadnych informacji wybranym mediom"

Kanclerz prezydenta Vratislav Mynarz zapowiedział w piątek wieczorem na stronie internetowej urzędu prezydenta, że kancelaria nie będzie udzielać żadnych informacji wybranym mediom. Decyzję argumentowano koniecznością walki z dezinformacją. Zakazem objęto tygodnik "Respekt", portale Seznam Zpravy i Denik N oraz dziennikarzy dwóch programów czeskiej telewizji publicznej.

W obronie dziennikarzy i redakcji stanął przewodniczący Związku Dziennikarzy Czech Adam Czerny. Jego zdaniem decyzja kancelarii jest sprzeczna z ustawą o swobodnym dostępie do informacji, która zobowiązuje organy państwowe do udzielania informacji związanych z ich kompetencjami. Stwierdził też, że szef kancelarii postanowił odmówić informacji dziennikarzom, których praca mu się nie podoba.

Jednocześnie środowisko dziennikarskie zaprotestowało przeciwko decyzji Stowarzyszenia Wyścigów Konnych, które odmówiło akredytacji na znaną gonitwę Wielka Pardubicka fotografowi agencji CTK Romanowi Vondrouszowi. Organizatorom nie spodobała się fotografia z gonitwy w 2020 r. i chcą, aby CTK wydelegowała innego fotoreportera.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czeskie organizacje dziennikarskie protestują po decyzji Kancelarii Prezydenta ws. kilku redakcji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Czesi, nie udzielajcie wywiadów chińczykom i ruskim!!! Myślcie o demokracji a nie o dyktatorach i propagandzie!!!
odpowiedź
User
Magda
I bardzo dobrze, nie każdy gryzipiórek jest dziennikarzem mimo że tak każe się nazywać
odpowiedź