SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy czynsz najmu samochodu jest kosztem firmy

O wartość wydatku wypożyczenia samochodu na firmę, przedsiębiorca może zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe. Niestety sam sposób rozliczenia czynszu w kosztach pozostaje kwestią sporu. Chociaż orzecznictwo idzie w kierunku korzystnym dla przedsiębiorców, to jednak fiskus nie zmienia zdania.

Przedsiębiorca, który wykorzystuje na potrzeby firmowe samochód, który nie został wprowadzony do środków trwałych firmy, rozlicza koszty związane z jego używaniem do wysokości tzw. kilometrówki. Powstaje jednak pytanie, czy w przypadku wypożyczenia samochodu, płacony czynsz stanowi wydatek mieszczący się w tym katalogu i czy tym samym można go rozliczyć tylko w ramach limitu wynikającego z kilometrówki, czy też niezależnie rozliczyć całość w kosztach uzyskania przychodu.

Fiskus wymaga kilometrówki

W wielu interpretacjach podatkowych urzędy skarbowe podkreślają, że wydatek poniesiony na opłatę czynszu za wynajem samochodu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej może zostać zaliczony do kosztów firmy tylko w części. Dokładnie chodzi tu o możliwość zaliczenia takiego wydatku w wysokości nie przekraczającej limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 1 sierpnia 2013 r. nr IPTPB3/423-164/13-2/IR). Co jednak ważne, ograniczenie nie dotyczyć będzie samochodów wynajmowanych w ramach umów leasingowych.

Konieczność ograniczenia fiskus motywuje brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt. 46 ustawy o PIT, w którym to z kosztów uzyskania przychodów wyłaczone są wydatki z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika w części przekraczającej kwotę, jaka wynika z pomnożenia kilometrów faktycznego przebiegu samochodu w celach firmowych oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Zasady obliczania przebiegu w ramach tzw. kilometrówki zawiera ustawa o PIT oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Rodzaj pojazdu

Limit za 1 km

samochody o pojemności silnika do 900 cm3

0,5214 zł

samochody o pojemności silnika przekraczającej 900 cm3

0,8358 zł

motocykle

0,2302 zł

motorowery

0,1382 zł


W całości do kosztów

Innego zdania są jednak sądy. Mimo negatywnego stanowiska fiskusa, orzecznictwo pozostaje dla przedsiębiorców korzystne. W wyroku WSA we Wrocławiu z 12 marca 2013 r. (I SA/Wr126/13) sąd orzekł, że wydatki na wynajem auta osobowego, który przedsiębiorca wykorzystuje na potrzeby swojej firmy pomniejszą  przychód firmy i to nawet mimo braku kilometrówki. Opłata ta wynika bowiem z umowy i jest wynagrodzeniem za prawo korzystania z pojazdu.

Jak zostało podkreślone dalej, ograniczenie możliwości rozliczenia wynajmu samochodu w kosztach firmy dotyczy wyłącznie wydatków z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych nie stanowiących majątku podatnika, a więc kosztów posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. Przepis ten nie dotyczy natomiast kosztów związanych z uzyskaniem możliwości używania takiego samochodu. Innymi słowy, do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu   można zakwalifikować wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, w odróżnieniu jednak od wydatków ponoszonych na uzyskanie samego tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu. O ile zatem wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostrady, parkingi itp. należą do kosztów używania samochodu (czyli rozliczanych w ramach kilometrówki), o tyle wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu do kosztów jego używania już nie należą, są bowiem wydatkami na uzyskanie tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu.

 


Katarzyna Miazek, Tax Care
Karolina Zawłocka,  księgowa Tax Care

Dołącz do dyskusji: Czy czynsz najmu samochodu jest kosztem firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl