SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy fakturę można wystawić w euro

Już od jakiegoś czasu polscy przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury dokumentujące zawierane transakcje,  opiewające na wartości wyrażone w walucie innej niż polska. Należy jednak pamiętać, że wynikająca z nich kwota podatku VAT musi być wykazana w walucie krajowej.

Czy fakturę można wystawić w euro

W związku z uchyleniem w 2009 roku tak zwanej zasady walutowości, nakazującej wyrażanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski tylko w polskich złotych, dopuszczalnym stało się dokonywanie rozliczeń pieniężnych pomiędzy podmiotami gospodarczymi w walucie obcej, między innymi w euro. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury VAT w walutach obcych również w obrocie krajowym. Koniecznym jest jednak, aby pamiętać, iż niektóre wartości na fakturach muszą nadal być wyrażone w walucie krajowej.

Obowiązek udokumentowania transakcji

Przedsiębiorcy podlegający opodatkowaniu VAT zobowiązani są do dokumentowania tych transakcji za pomocą faktur (gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz innego przedsiębiorcy). Faktura  powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Kwota podatku wyrażona w walucie polskiej

W żadnym z przepisów podatkowych nie zostało zakazane wystawianie faktur VAT w walutach obcych. Oznacza to, że wszystkie kwoty zawarte w fakturze, takie jak kwota należności, mogą być wyrażone w walucie obcej. Należy jednak przy tym pamiętać, że bez względu na to, w jakiej walucie faktura została wystawiona, wynikająca z niej wartość podatku VAT musi być wykazana w walucie krajowej. W tym celu koniecznym staje się dokonanie stosownych przeliczeń.

Kurs z poprzedniego dnia
Podatnik powinien pamiętać, że z zasady przeliczania walut obcych na złote polskie zostały określone w treści ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy dana czynność jest dokumentowana fakturą VAT wystawioną w terminie, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podobnie w przypadku, gdy faktura zostanie wystawiona po terminie, podatnik zobowiązany jest do dokonania stosownych przeliczeń na złote polskie przy zastosowaniu kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ale na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy fakturę można wystawić w euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzesiek
Ja korzystam z systemu BizIn http://www.bizin.pl/ . Możesz dodać własne logo na fakturze, a ponadto faktury mogę od razu wysyłać mailem do kontrahenta. Jako nowość i chyba jedyny program dodaje do faktury QR kod, (linki do odczytu faktury przez kontrahenta).
odpowiedź