SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czy istnieje ktoś taki jak Europejczyk?

Od dawna prowadzone są badania dotyczące potencjalnych wyników głosowania w sprawie traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy. W kontekście tych wydarzeń grupa komunikacji marketingowej - Euro RSCG Worldwide postanowiła odwrócić nieco problematykę zagadnienia i poszerzyć horyzonty oraz rozumienie europejskiego społeczeństwa

"Najważniejszym było dla nas znalezienie odpowiedzi na pytanie: co to znaczy, że ktoś jest Europejczykiem. Czy oznacza to, że musi się czuć Europejczykiem? Czy w ogóle używanie określenia "europejczyk" jest zasadne? Chcąc to ustalić badaliśmy systemy wartości miekszańców Europy. Nie chodziło nam o rolę mieszkańców naszego kontynentu w budowanie wspólnej Europy ale o to, co jest dla nich najważniejsze w definiowaniu własnej tożsamości" - mówi Marek Staniszewski, dyrektor strategiczny Euro RSCG.

W tym celu, w ostatnich latach grupa komunikacji marketingowej Euro RSCG w Europie analizowała dane zgromadzone przez wiodące międzynarodowe instytuty badawcze, w szczególności takie jak World Values Survey, Pew Research Centre czy Eurobarom?tre.

Dodatkowo Euro RSCG zleciło instytutowi TNS Sofr?s zbadanie systemu wartości Europejczyków i porównania z innymi dużymi państwami, takimi jak USA, Japonia, Brazylia czy Rosja. W badaniu poproszono Europejczyków, o ustosunkowanie się do 13 prostych stwierdzeń dotyczących religii, homoseksualizmu, kary śmierci, zatrudnienia kobiet i pracy, emigracji, aborcji, środowiska naturalnego, minimalnej płacy, zwolnień pracowniczych, konkurencji i szukania zysków.


Badanie zostało przeprowadzone pod koniec kwietnia i objęło reprezentatywną próbkę populacji - 10.000 obywateli Europy  z 10 państw Unii Europejskiej, tj. 6 państw członkowskich Unii o największej populacji (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Polska), państwo skandynawskie (Finlandia), państwo z Europy Centralnej (Czechy), państwo członkowskie z regionu południowego (Portugalia) oraz państwo założycielskie (Holandia). Kraje te stanowią prawie 85% populacji Unii Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy istnieje ktoś taki jak Europejczyk?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl