SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy liczba punktów karnych ma wpływ na wysokość składki OC?

Stawka OC komunikacyjnego zależy od wielu czynników związanych z ubezpieczanym pojazdem oraz jego posiadaczem. Jedną z istotnych kwestii jest przebieg historii szkód. Od 17 czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe mogą uzyskiwać dane dotyczące mandatów oraz liczby punktów karnych, które w danym roku zgromadził kierowca. Sprawdźmy, jaki ma to wpływ na ostateczną kalkulację stawki.

Article

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Od 17 czerwca 2022 roku stawka ubezpieczenia OC może zależeć także od punktów karnych i mandatów.  W myśl art. 100 aa ust. 4 pkt 12 i 12a ustawy Prawo o ruchu drogowym w ewidencji pojazdów i kierowców gromadzi się aktualne dane o wykroczeniach lub przestępstwach stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego (także przypisanych im punktach oraz wysokości grzywien), oraz informacje o uiszczeniu grzywien. Ubezpieczyciele mają dostęp do wspomnianej ewidencji – bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), z której czerpią informacje o mandatach, punktach karnych, wykroczeniach i przestępstwach drogowych. Co za tym idzie, firmy mogą sprawdzić swojego klienta i z łatwością ustalić dane pojazdu, którym doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. Ubezpieczyciele zyskali wgląd do następujących informacji:
•    marka i model pojazdu,
•    numer rejestracyjny pojazdu,
•    kraj rejestracji auta.

Zwiększony przepływ informacji o klientach pozwala oszacować w szerszym zakresie ryzyko ubezpieczeniowe.

Czy punkty karne wpłyną na wysokość składki na OC?

Sam fakt, że ubezpieczyciele mogli podłączyć się do bazy UFG i uzyskać informacje o konkretnych rodzajach naruszeń przepisów ruchu drogowego oraz liczbie punktów karnych, nie powoduje, że dane stanowią bezwarunkową podstawę do podwyższenia bądź obniżenia składki OC. Firma ubezpieczeniowa może podjąć w tej kwestii indywidualną decyzję w zależności od prowadzonej polityki.

Nie da się jednak ukryć, że kierowcy, którzy zgromadzili wiele punktów karnych i byli karani, np. za zbyt szybką jazdę samochodem, są bardziej narażeni na ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji. Z tego względu, nawet przy dotychczasowej bezszkodowej historii ubezpieczenia OC, ubezpieczyciele mają mocne podstawy do zwiększenia wysokości składki. Z drugiej jednak strony brak punktów karnych nakładanych na kierowcę działa na jego korzyść i towarzystwo może zaoferować tańsze ubezpieczenie samochodu.

Czy każde wykroczenie będzie tak samo „ważne” dla wysokości składki OC?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają dostęp do wielu ważnych danych dotyczących zachowania kierowcy na drodze. Wiedzą, jaki konkretnie rodzaj naruszenia przepisów ruchu drogowego spowodował nałożenie mandatu i punktów karnych. Wydawać by się mogło, że niektóre mandaty, np. za złe parkowanie, nie powinny wpływać na wysokość składki na OC, ale wszystko zależy od indywidualnej oceny. Kalkulator OC AC może uwzględnić w algorytmie każde wykroczenie i sam fakt, że kierowca ma przyznane punkty karne – szczególnie jeżeli jest ich wiele. W kwestii obu tych ubezpieczeń warto też wiedzieć, czy można dokupić AC do OC.

Czas pokaże, jak ubezpieczyciele zareagują na punkty karne w ewidencji kierowców i pojazdów. Czy będą one tak samo istotne dla oszacowania wysokości składki ubezpieczenia OC i AC jak historia ubezpieczeniowa, czy też będzie to zależało od rodzaju wykroczenia lub przestępstwa drogowego? Najprawdopodobniej kierowcy popełniający wiele wykroczeń na drodze, zwłaszcza takich powodujących niebezpieczeństwo na drodze, w niedalekiej przyszłości zapłacą wyższe stawki za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dołącz do dyskusji: Czy liczba punktów karnych ma wpływ na wysokość składki OC?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl