SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy można dokupić AC do OC?

Jedynym komunikacyjnym ubezpieczeniem obowiązkowym jest OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Czy można dokupić do niego dodatkowe ubezpieczenia, m.in. AC czy ubezpieczenie assistance?

Article

OC obowiązkowe

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC musi mieć każdy pojazd, bez względu na częstotliwość korzystania z niego. Towarzystwa zapewniają za jego pośrednictwem swoim klientom ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód powstałych w ruchu drogowym, do których doprowadzili ubezpieczonym autem. OC obejmuje zarówno szkody osobowe, jak i majątkowe, ale wyłącznie te ponoszone przez poszkodowanych, a nie sprawcę. Sprawdź, jak obliczyć składkę OC.

Jeśli więc w wyniku spowodowanej przez Ciebie kolizji Twój samochód będzie wymagał naprawy, musisz zapłacić za nią z własnej kieszeni. Podobnie będzie, jeśli będziesz mieć tylko ubezpieczenie OC, a Twój samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania sił natury czy też nieznanych osób trzecich. By nie musieć ponosić kosztów likwidacji takich szkód z własnej kieszeni, możesz rozszerzyć obowiązkową ochronę z tytułu OC o kolejne ubezpieczenia, w tym AC.

Przed czym chroni ubezpieczenie AC?

Wśród różnych polis komunikacyjnych można wymienić m.in. ubezpieczenie AC, inaczej autocasco. Jego zadaniem jest ochrona przed finansowymi kosztami szkód, do jakich dojść może z winy ubezpieczonego, nieznanych osób, zwierząt czy sił natury, jak powódź, pożar, huragan i nie tylko. W zależności od wybranego wariantu AC może ono obejmować również ryzyko kradzieży pojazdu.

Konstrukcja ubezpieczenia AC może być dobrana do Twoich wymagań. Przedmiotem ubezpieczenia jest samochód, najczęściej wraz z dodatkowym wyposażeniem. Warto przed wykupieniem AC sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za szkodę i jaka będzie gwarantowana suma ubezpieczeniowa. Wszystko to powinno się znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kalkulator ubezpieczeń AC pozwoli na skonfigurowanie takiego ubezpieczenia, jakie będzie Ci najbardziej pasować, m.in. pod względem trybu likwidacji szkody czy udziału własnego w niej.

Czy można dokupić AC do OC?

Mając samochód, musisz mieć również ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku narażasz się na nałożenie wysokiej kary finansowej nawet za jednodniowe opóźnienie i lukę w okresie trwania ochrony.

Jednak do obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz chcieć też z czasem dokupić AC. Oczywiście, można nabyć oba w pakiecie, co pozwala zaoszczędzić na wysokości łącznej składki.

Nierzadko kierowcy chcą kupić autocasco po pewnym czasie, kiedy uznają, że mają na to pieniądze i z różnych powodów jest to uzasadnione. Dokupienie samego AC jest możliwe, ale na jakiej zasadzie, to już zależy ubezpieczyciela. Może się okazać, że ubezpieczenie AC jest opcją dostępną wyłącznie dla klientów, którzy zawarli polisę OC w tej samej firmie. Dodatkowo może się również okazać, że dokupienie ubezpieczenia AC jest możliwe jedynie przez jakiś czas od zawarcia polisy OC.

Dodatkowe ubezpieczenie do OC

Jeśli OC wykupiłeś w firmie X, a chciałbyś jeszcze dokupić AC w innej, najpewniej nie będzie takiej możliwości. Na przykład w UNIQA dostępne jest OC albo pakiet OC+AC.

Możesz rozszerzyć ochronę wynikającą z OC lub pakietu OC+AC o dodatkowe ubezpieczenia, w tym assistance, ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) dla kierowcy i pasażerów, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie opon.

Ubezpieczenie assistance gwarantuje pomoc w awaryjnych sytuacjach, np. przy zatrzaśnięciu kluczyków w samochodzie, przebitej oponie czy uszkodzeniu auta w czasie jazdy. Pozwala na uzyskanie samochodu zastępczego, zorganizowanie lawety czy wezwanie pomocy drogowej na zgłoszenie klienta. Wszystko zależy od wariantu ochrony, z której korzystasz.

NNW z kolei zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kierowcy i pasażerów w wyniku wypadku. Jeśli ubezpieczony umrze, jego spadkobiercom lub uposażonym zostanie wypłacone odszkodowanie.

Dołącz do dyskusji: Czy można dokupić AC do OC?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl