SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy Netflix jest wart swojej ceny?

Na rynku amerykańskim, Netflix ma do wyboru cztery plany: Podstawowy, Standardowy z reklamami, Standardowy i Premium. Jest to mylące, zwłaszcza w porównaniu z innymi usługami przesyłania strumieniowego, takimi jak np. Amazon Prime Video, które zawierają wszystkie usługi w jednym. Plan Premium Netfliksa jest najdroższą opcją, oferującą dostęp do czterech ekranów i treści 4K.

Article

Dzięki planowi Netflix Premium subskrybent korzysta z treści 4K i możliwości oglądania na czterech ekranach jednocześnie, ale wiąże się to również z wyższą ceną. Wszystko do obejrzenia na Netfliksie jest dostępne we wszystkich planach (poza kilkoma filmami i programami niedostępnymi w Standardzie z reklamami), chociaż Premium to jedyny plan, który oferuje część tego w 4K. Istnieją więc trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie wartości planu Premium: koszt, jednoczesne oglądanie i jakość transmisji.

Ile osób korzysta z twojego konta Netflix?

Konto na platformie Netflix, niezależnie od tego, z jakiego planu korzysta subskrybent, może mieć do pięciu profili. Dzięki temu każdy, kto korzysta z konta Netflix, ma własny dedykowany obszar ze spersonalizowanymi rekomendacjami, listą obserwowanych, ustawieniami dostępności itd.

To nie to samo, co liczba urządzeń, na których można jednocześnie oglądać ofertę Netfliksa — zależy to od planu. W abonamencie podstawowym korzystamy z platformy tylko na jednym urządzeniu naraz. Oznacza to, że jeśli oglądasz Netfliksa na swoim telewizorze, nikt inny nie może zalogować się na konto i oglądać na swoim telefonie, nawet jeśli wybierze swój profil.

Plan Premium zwiększa to do czterech urządzeń jednocześnie. Możesz także pobierać treści z Netfliksa do oglądania w trybie offline na sześciu urządzeniach. Jeśli mieszkasz w licznym gospodarstwie domowym, będzie to niezbędne. Ale jeśli jesteś singlem lub w parze, lepiej będzie służyć jeden lub dwa jednoczesne ekrany odpowiednio z planu podstawowego, lub standardowego.

Dodatkowi członkowie

Netflix ogranicza udostępnianie haseł osobom spoza gospodarstwa domowego, wprowadzając w rezultacie funkcję „dodatkowych członków”. Dzięki temu właściciele kont mogą zaprosić kogoś spoza domowników do korzystania z serwisu. Ten dodatkowy członek ma własne konto i hasło, ale może przesyłać strumieniowo/pobierać tylko na jedno urządzenie naraz i jest opłacany przez pierwotnego właściciela konta. Plan Standard (choć nie wersja z reklamami) ma opcję dodania jednego dodatkowego członka, podczas gdy plan Premium pozwala na dwóch. Niezależnie od planu każde dodatkowe konto kosztuje 10 zł miesięcznie.

W związku z tym plan Premium jest jedynym, który pozwala na cztery jednoczesne transmisje w ramach gospodarstwa domowego i dwie dodatkowe dla dodatkowych członków spoza gospodarstwa domowego.

Oferta Netfliksa w 4K

Współczesne filmy, seriale i Netflix Originals są przesyłane strumieniowo w rozdzielczości 4K, choć nie jest to gwarantowane. Najlepszym sposobem sprawdzenia jest wyszukanie „4K” w serwisie Netflix.

Niektóre treści Netfliksa obsługują Dolby Vision i HDR10. Są to ulepszenia kolorów i zakresu dynamicznego, które zapewniają dokładniejsze wyświetlanie obrazu. Wybrane programy i filmy obsługują również technologię Dolby Atmos, która zapewnia efekt dźwięku przestrzennego 3D. Ponadto ponad 700 tytułów ma dźwięk przestrzenny. Wszystko to jest dostępne tylko w planie Premium. Jeśli oglądasz Netflix tylko na telefonie komórkowym, tablecie lub małym ekranie, nie potrzebujesz poziomu Premium. Jest mało prawdopodobne, że urządzenie i tak obsługuje 4K.

Czy powinieneś subskrybować Plan Premium Netflix?

Wszystkie te korzyści wiążą się z kosztowną ceną 60 zł miesięcznie. Nawet jeśli chcesz treści 4K i cztery urządzenia do jednoczesnego przesyłania strumieniowego, od ciebie zależy, czy będzie to przystępny koszt 15 zł (przy równym podziale kosztów). Jeśli jednak do usługi dołączą dodatkowi członkowie, każdy za 10 zł miesięcznie, co łącznie da 80 zł, możliwe będzie oglądanie oferty Netfliksa w trzech lokalizacjach. Dwóch członków spoza gospodarstwa domowego i czterech domowników sprawia, że na osobę koszt miesięcznej usługi wyniesie ok.13,50 zł, a Netflix dopuści aż trzy lokalizacje do oglądania treści.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W IV kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Współzałożyciel platformy Reed Hastings z funkcji jednego z szefów platformy przeszedł do jej rady dyrektorów.

Dołącz do dyskusji: Czy Netflix jest wart swojej ceny?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojciec rodziny
Przecież teraz to wstyd przyznać się że ma się Netflixa. Chyba że jesteś Grażynką z Sebą i Dżesiką. Wtedy możesz leżeć a i dzieciaki nie biegają po chałupie
odpowiedź