SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Czy Polacy boją się dentysty?"

We wrześniu ruszyła kolejna edycja programu edukacyjnego Colgate i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pod hasłem Program Totalnej Ochrony Jamy Ustnej

Pacjenci z całej Polski mogą skorzystać z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w wybranych gabinetach dentystycznych oraz z nowoczesnej diagnostyki przeprowadzanej za pomocą kamery wewnątrzustnej w Klinice Zdrowia Jamy Ustnej Colgate. Program działań PR, wspierający i nagłaśniający założenia programu, przygotowany został przez agencję Spin Communications.

Na potrzeby tegorocznej edycji Programu Totalnej Ochrony Jamy Ustnej firma Colgate-Palmolive zleciła przeprowadzenie badań socjoepidemiologicznych, których celem było zdefiniowanie nawyków Polaków związanych z dbaniem o zęby i dziąsła, czyli z profilaktyką i leczeniem stomatologicznym . Badaniem objętych zostało aż 48 460 osób w wieku od 6 do 74 lat, którzy zgłaszali się do dentysty.

Wyniki badań wykazały, że istnieje duża potrzeba edukacji w zakresie działań profilaktycznych i leczenia zębów. Pomimo że 96% badanych stwierdziło, że ma swojego dentystę, to większość... boi się do niego chodzić. Główne wnioski z przeprowadzonego badania to:

  Wizyta u dentysty
Najczęstszym powodem wizyty u dentysty jest leczenie ubytku próchnicowego - aż 45% badanych. Co czwarty badany udaje się do dentysty z bólem zęba. Wizyta kontrolna jest powodem odwiedzenia gabinetu stomatologa tylko dla co trzeciego z badanych (31%). Inne powody to: usuniecie zęba - 10%, zabiegi profilaktyczne - 9%, krwawienie z dziąseł - 5%, przykry zapach z ust - 3-4% i ruchomość patologiczna zębów 2-4%.

  Polacy boją się dentysty
Aż 46% badanych twierdzi, że strach przed bólem jest główną przyczyną braku wizyt kontrolnych. Co trzeci z badanych (36%) nie ma czasu na regularne wizyty kontrolne. Dla 26% respondentów o braku wizyt kontrolnych decydują względy finansowe, a nieco mniej niż połowa badanych po prostu nie widzi potrzeby wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

  Braki w uzębieniu
Polakom w wieku 35-44 lat brakuje średnio 8 zębów. 54% osób ankietowanych nie uzupełnia brakujących zębów częściowo lub całkowicie.

  Mężczyźni dbają mniej
Mężczyźni mniej dbają o swoje zęby niż kobiety: rzadziej chodzą na wizyty kontrolne, profilaktyczne i leczenie ubytków. Częściej natomiast decydują się na usunięcie zęba.

  Szczoteczka do zębów
Polacy dość rzadko zmieniają szczoteczkę do zębów. Tylko co czwarty badany zmienia szczoteczkę do zębów raz na kwartał, a tylko co dziesiąty - średnio co 2 miesiące. 1% badanych nie ma swojej szczoteczki do zębów.

  Nitka i płukanka do ust
Większość z badanych wykazała brak znajomości innych metod profilaktyki próchnicy niż szczotkowanie zębów. Tylko 31% badanych stosuje dodatkowo nitkę dentystyczną, a 17% płukankę do ust.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Czy Polacy boją się dentysty?"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl