SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy Polacy są wariatami drogowymi?

Przeszło 120 tysięcy internautów wypełniło psychotest w internetowym serwisie kampanii 'Stop wariatom drogowym'.

Ponad połowa z nich (55,7%) zakwalifikowała się do grupy ostrożnych kierowców, dwóch na pięciu zachowuje się na drodze umiarkowanie, a zaledwie 3% kierowców uzyskało miano „wariata drogowego”.

Psychotest był tą częścią serwisu internetowego stopwariatom.pl, która cieszyła się największym zainteresowaniem internautów. Osoby uczestniczące w teście odpowiadały na pytania dotyczące typowych zachowań na drodze oraz stażu „za kierownicą”. Na podstawie zdobytych punktów, uczestnicy klasyfikowani byli do trzech grup kierowców: ostrożnych, umiarkowanych i wariatów drogowych.

Ponad połowę uczestników testu – tzw. ostrożnych kierowców – stanowiły osoby w wieku 30-55 lat, które jeżdżą samochodem od 5 do 30 lat, spędzają w swoim samochodzie do dwóch godzin dziennie i tylko czasami przekraczają dozwoloną prędkość.

Polski „wariat drogowy” to kierowca młody (granice wiekowe to w 75% 17-29 lat), posiadający prawo jazdy nie dłużej niż 4 lata, bardzo często lub zawsze łamiący przepisy. 95% kierowców zakwalifikowanych do tej kategorii przyznało się, że przekracza dozwoloną prędkość, 81% wyprzedza na trzeciego, 62% uczestniczyło w kolizji i aż 71% zdarza się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu.

Zdaniem socjologów i psychologów kierowcy bardzo często podchodzą do swoich umiejętności niemal bezkrytycznie. Coraz częściej też, wsiadając do samochodu, stają się wyjątkowo agresywni i bezwzględni. Dlatego celem ogólnopolskiej kampanii „Stop wariatom drogowym” było budowanie wśród kierowców świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość, brawura i nieuwaga. Badania skuteczności kampanii zrealizowane przez Instytut Pentor i SMG/KRC pokazały, że Polacy pozytywnie ocenili zastosowaną w kampanii kreację. Ponad 80% badanych podkreśliło potrzebę realizacji tego typu kampanii prewencyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy Polacy są wariatami drogowymi?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl