SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czym jest sukces dla Polaka? Najczęściej kojarzony z udanym życiem rodzinnym

Ponad 80 proc. Polaków ma poczucie, że - przynajmniej w pewnej mierze - odniosło w życiu sukces; najczęściej jest on kojarzony z udanym życiem rodzinnym, a jego osiągnięcie częściej deklarują kobiety - wynika z sondażu CBOS.

<!-- 1.2644s -->

Osiągnięcie sukcesu życiowego "w pełni" zadeklarowało 17 proc. ankietowanych. Kolejne 36 proc. uznaje, że sukces udało im się osiągnąć "w znacznej mierze", zaś 28 proc. deklaruje, iż odniosło go "w niewielkiej mierze". Do braku poczucia życiowego sukcesu przyznało się 17 proc. ankietowanych.

"Jako jedyny lub współwystępujący z innymi element życiowego sukcesu przez większość Polaków traktowane jest udane życie rodzinne" - zauważył CBOS. Warunek ten wymieniło 52 proc. badanych. Według jednej trzeciej respondentów ważnym składnikiem sukcesu życiowego jest atrakcyjna praca, dla 28 proc. są to dobre warunki materialne, zaś 16 proc. za niezbędne dla życiowego sukcesu uważa dobre zdrowie. "Zaskakujący jest bardzo niski odsetek badanych (2 proc.) wymieniających w tym kontekście dobre wykształcenie" - zaznaczyli autorzy badania.

Poczucie życiowego sukcesu częściej deklarują kobiety - jedynie 14 proc. spośród nich ocenia, że takiego sukcesu nie osiągnęła. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 21 proc.

Większe poczucie sukcesu mają także osoby starsze. "Jest to zrozumiałe, bowiem w młodości stawiamy sobie wysokie wymagania, ale na ich spełnienie potrzebujemy czasu. Dotyczy to szczególnie spraw rodzinnych, zawodowych i materialnych. Nie jest też wykluczone, że z wiekiem maleją nasze aspiracje" - ocenił CBOS.

Z badania wynika także, że choć wykształcenie i dobre warunki materialne nie należą do często wymienianych kryteriów sukcesu, to jednak najczęściej z życiowych osiągnięć zadowolone są osoby z wyższym wykształceniem i o wysokich dochodach. Na przykład spośród absolwentów uczelni wyższych osiągnięcie sukcesu "w znacznej mierze" zadeklarowało 63 proc. ankietowanych, gdy w przypadku osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wyniósł 45 proc.

Na przekonanie o odniesieniu życiowego sukcesu wpływa też - jak ustalono w badaniu - satysfakcja z wykonywanej pracy i posiadanie własnej firmy.

Według CBOS najczęściej osiągają sukces osoby, które uważają, że decyduje o nim udane życie rodzinne i dobra praca; stosunkowo rzadko osiągają w swym mniemaniu życiowy sukces ci, którzy za jego kryterium uważają dobre warunki materialne. "Albo więc trudno jest w Polsce osiągnąć dobre warunki materialne, albo osoby traktujące te warunki jako miernik życiowego sukcesu mają pod tym względem wysokie i przez to trudne do zaspokojenia aspiracje" - podsumowali autorzy badania.

Sondaż przeprowadzono na początku stycznia 2013 r. na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w ramach współpracy CBOS i Akademii Leona Koźmińskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czym jest sukces dla Polaka? Najczęściej kojarzony z udanym życiem rodzinnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl