SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czym są usługi konsultingowe? Kompletny przewodnik

Usługi konsultingowe, czyli doradcze obejmują wsparcie w prowadzeniu biznesu na wielu płaszczyznach. Konsultanci mogą doradzać, przygotowywać ekspertyzy i analizy, a także wdrażać zaproponowane zmiany.

fot. materialy reklamoweArticle

Czym są usługi konsultingowe?

Słowo konsulting pochodzi z j. angielskiego (consulting) i oznacza dosłownie doradztwo. Usługi konsultingowe polegają na udzielaniu fachowych porad i wsparcia mających na celu optymalizację działań firmy i w efekcie jej rozwój. Ich zakres jest bardzo szeroki: od określania strategii firmy, poprzez opracowanie planu reorganizacji przedsiębiorstwa, po wdrażanie nowych rozwiązań finansowych albo informatycznych.

Najpopularniejsze usługi konsultingowe

Czynności, jakie podejmuje konsultant, muszą cechować się bezstronnością i dyskrecją.
Firmy konsultingowe działają w obszarach:
●    operacyjnym, czyli pomagają zoptymalizować procesy funkcjonujące w przedsiębiorstwie;
●    IT – analizując potrzeby technologiczne firmy i pomagając wdrożyć odpowiednie systemy informatyczne;
●    strategicznym – usługa obejmuje analizę, tworzenie i wdrażanie planów rozwoju firmy;
●    podatkowym, czyli optymalizowanie obciążeń podatkowych albo analiza norm prawnych;
●    finansowym, chodzi tu głównie o analizy struktur albo ofert, badanie potrzeb i kosztów, opracowywanie biznesplanów albo nowych strategii poprawiających rentowność firmy;
●    zasobów ludzkich – są to m.in.: restrukturyzacje, analizy potrzeb w zakresie szkoleń i ich przeprowadzanie, opracowywanie nowych planów zarządzania kadrą;
●    marketingu – obejmuje pomoc w przygotowywaniu strategii promocyjnych albo kreowanie wizerunku.

Usługi konsultingowe – kto może z nich skorzystać?

Usługi konsultingowe najczęściej zamawiają firmy zamierzające dopiero wejść na rynek albo już istniejące, ale borykające się z problemami. Pierwsza grupa zwykle potrzebuje zweryfikować swój biznesplan tak, aby sprostać wymaganiom rynku i rzucić wyzwanie konkurencji oraz pomocy w opracowaniu strategii marketingowej i wizerunkowej. Druga grupa ma na celu poprawienie rentowności oraz wzmocnienie pozycji na rynku, a to wymaga dokładnej analizy każdego z działów przedsiębiorstwa.

Oczywiście z usług konsultingowych może też skorzystać świetnie prosperujący biznes, planujący np. ekspansję. Doradca z pewnością wskaże możliwości i przygotuje plan rozwoju.

Czy warto skorzystać z usług konsultingowych?

Ekspert, neutralny w swej ocenie, jest w stanie dokładnie zlokalizować przyczynę problemów i zaproponować wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Brak związków emocjonalnych z firmą pozwala mu spojrzeć z boku np. na organizację pracy, kompetencje kadry albo funkcjonujące procesy. Doradcy skupiają się na wyznaczonym celu, dlatego są chętnie zatrudniani np. przy zmianach struktury dużych firm albo wyznaczeniu nowych kierunków działań.

Z pewnością warto skorzystać z usług doradczych przy problemach finansowych, podatkowych oraz prawnych. Doświadczony ekspert często zauważa błędy, tam, gdzie stali pracownicy by się ich nie spodziewali, co więcej nie obawia się zaproponować innowacyjne albo niewygodne dla kierownictwa rozwiązania.

Jednak należy pamiętać, że jego zadaniem jest wyłącznie sugerowanie przeprowadzenia danych działań, decyzja co do wcielenia tych koncepcji w życie, należy już wyłącznie do klienta.

Zamawianie usług konsultingowych – na co uważać?

Umowa o usługi konsultingowe bazuje na wzajemnym zaufaniu i współpracy, stąd też powinna zawierać klauzule lojalnościowe. Z jednej strony mają one zabezpieczać tajemnice firmy, z drugiej zabraniać udostępniania przez przedsiębiorcę przygotowanych przez doradcę ekspertyz, analiz, wniosków albo biznesplanów. Ponadto w umowie należy też dokładnie określić uprawnienia i obowiązki obu stron, aby uniknąć nieporozumień.

Na rynku działa wiele firm konsultingowych oraz niezależnych samodzielnych ekspertów. Przed podpisaniem umowy warto zasięgnąć opinii na ich temat i zapoznać się z rekomendacjami, na przykład w serwisie Fixly. Poza referencjami istotne jest również doświadczenie w danej branży. Dzięki niemu konsultant będzie znał specyfikę oraz trendy panujące w tym sektorze.

 

Dołącz do dyskusji: Czym są usługi konsultingowe? Kompletny przewodnik

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl