SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DAB+ zakłóca telewizję kablową? „Sieci muszą być szczelne elektromagnetycznie”

Sieć kablowa TVK Toruń poinformowała, że musiała zmienić częstotliwości niektórych kanałów telewizyjnych po tym jak w mieście ruszyło cyfrowe radio. Operator multipleksu DAB+ w rozmowie z Wirtualnemeda.pl zapewnia, że nie odpowiada za problemy z odbiorem telewizji.

Article

Niedawno informowaliśmy, że ruszyły multipleksy lokalne cyfrowego radia w Tarnowie, Rzeszowie i Toruniu. W pierwszej z lokalizacji operatorem MUX jest firma DABCOM, w dwóch pozostałych PSN Infrastruktura. Wkrótce regularne emisje w DAB+ powinny rozpocząć się także w Warszawie, Poznaniu i Częstochowie. Na 44 proc. powierzchni Polski można słuchać w DAB+ stacji Polskiego Radia. W kilku lokalizacjach działają też multipleksy eksperymentalne, a niebawem powinien rozpocząć się konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+.

Problemy z odbiorem telewizji kablowej w Toruniu

Choć nadajniki cyfrowego radia działają w wielu częściach Polski, to operatorzy kablowi nie skarżyli się na zakłócenia sygnału telewizyjnego. Aż do rozpoczęcia emisji w DAB+ w Toruniu. - W związku z zakłóceniami odbioru kanałów: Cinemax, Cinemax 2, Polsat Games, Filmbox Extra, FOX, FOX Commedy, Paramount Channel i Polsat Rodzina, spowodowanymi uruchomieniem naziemnego nadajnika cyfrowego radia DAB+, w nocy z dnia 18/19 stycznia programy zostaną przeniesione na nową częstotliwość 314 MHz. Numery LCN pozostaną bez zmian. Dekodery automatycznie zaktualizują listę kanałów. W niektórych telewizorach  konieczne będzie powtórne wyszukanie programów cyfrowej TV - poinformowała na stronie internetowej TVK Toruń.

Telewizja Kablowa Toruń ma ponad 25 tys. abonentów. Jej właścicielem jest Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. W ramach cyfrowego radia w tym mieście można słuchać: Open FM, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Muzo.FM, Radia Profeto i Radia Toruń. Multipleks lokalny PSN Infrastruktura jest w Toruniu nadawany z Biurowca ING Banku Śląskiego na kanale 6C (185.36 MHz). Z tego samego pasma mogą korzystać sieci kablowe w ramach cyfrowego standardu DVB-C. Nie są jednak do tego zmuszone. Mogą nadawać swoje kanały w zakresie 174--862 MHz. Większość sieci kablowych korzysta z wyższych częstotliwości (powyżej 230 MHz), bo emisje naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) i DAB+ wykorzystują zakres 174-230 MHz. Ze strony internetowej TVK Toruń wynika, że korzysta ona z zakresu 146 MHz – 846 MHz, czyli także zajmowanego przez cyfrowe emisje w DVB-T i DAB+.

„Działamy zgodnie z pozwoleniem UKE”

Dorota Ostrowska, kierowniczka ds. sprzedaży usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradza, że nikt z TVK Toruń nie kontaktował się z operatorem. - Urządzenia PSN w Toruniu pracują w rezerwowanym paśmie 184,592-186,128 MHz, zgodnie z parametrami decyzji rezerwacyjnej nr DC.WAP.514.11.2021.19 z dnia 17.09.2021 oraz pozwolenia radiowego nr DC.WRT.5101.573.2021.2 z dnia 24.12.2021 Prezesa UKE. PSN dba o poprawność prowadzonych emisji DAB+, w tym również w Toruniu, wyposażając stacje nadawcze w filtry maski eliminujące pracę urządzeń poza przyznanym pasmem - informuje portal Wirtualnemedia.pl Ostrowska.

Zakłócenia w odbiorze telewizji kablowej mogą pojawiać się, jeśli przewody nie są wystarczająco zabezpieczone. Na przykład wtyczki są niedokładnie zaciśnięte. - Sieci telewizji kablowych winny być co do zasady szczelne elektromagnetycznie, tj. odpowiednio zabezpieczone  przed wnikaniem zaburzeń elektromagnetycznych a wymóg takiego zabezpieczenia nakłada na operatora sieci kablowej ustawa o kompatybilności elektromagnetycznej - zauważa przedstawicielka PSN Infrastruktura.

Zakres VHF tylko na potrzeby DAB+?

W paśmie 174 MHz-230 MHz (zakres VHF) są nadawane też kanały MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. To Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura HD, WP i Zoom TV. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wystąpił z apelem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko, aby całe to pasmo trafiło na wyłączne potrzeby cyfrowego radia DAB+. Miejsce na dodatkowe multipleksy w zakresie UHF (częstotliwości wyższe niż 300 MHz) zwolni się po przejściu na standard nadawania DVB-T2/HEVC. Wówczas wszystkie stacje z MUX-8 będą mogły zostać przeniesione na MUX-5 lub MUX-6. Nowy standard pozwala bowiem na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Jeśli UKE zgodzi się na zmiany, to zainstalowanie anteny przeznaczonej tylko do odbioru UHF będzie łatwiejsze i wspomniane wcześniej stacje trafią do kolejnych gospodarstw domowych. Zakłócenia będą też mniej prawdopodobne.

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że szef UKE czeka na uzupełnienie stanowiska przewodniczącego KRRiT. - Ogólnie: jak pod względem prawnym i technicznym miałby cały proces wyglądać - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Dołącz do dyskusji: DAB+ zakłóca telewizję kablową? „Sieci muszą być szczelne elektromagnetycznie”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Tak się kończy robienie po taniości.
odpowiedź
User
mo
Tak się kończy robienie po taniości.

Tak się kończy jak Polak (specjalista od wszystkiego) robi swoje przeróbki
w sieci kablówki. A potem płacz że "nie działa mi kablówka"
odpowiedź
User
Bart
To kablówki nie przesyłają sygnału kablami?
odpowiedź