SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dalej spadas przedaż nowych samochodów

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce spadła w listopadzie o 0,4% r/r do 27 013 sztuk, wynika z danych firmy Samar, zajmującej się monitoringiem rynku samochodowego.
 

"W sumie od początku roku do końca listopada sprzedaż wyniosła 291 818 aut, czyli o zaledwie 0,5% więcej niż w roku ubiegłym. Analizując informacje nadchodzące od dealerów można przypuszczać, że do końca roku obserwowany trend nie ulegnie większym zmianom, co oznacza, że sprzedaż całoroczna będzie bliska 320 tysiącom aut" - czytamy w raporcie Samar.

Samar podał, że w porównaniu do października, sprzedaż wzrosła o 6,8%. Wynik ten zawiera również zakupione przez przedsiębiorców auta z homologacją ciężarową. Analitycy zaznaczają jednak, że uzyskany wynik nie odzwierciedla rzeczywistego stanu polskiego rynku.

"Liczba aut kupionych i zarejestrowanych przez polskich klientów wyniosła w okresie od stycznia do końca października nieco ponad 222 tysięcy sztuk. Zakładając, że liczba samochodów zarejestrowanych w listopadzie będzie nieznacznie wyższa niż w październiku, wynik za 11 miesięcy wyniesie około 244 tysiące aut" - wyliczyli analitycy.

W ich ocenie różnica pomiędzy rejestracjami a sprzedażą wynosząca około 47 tysięcy samochodów to wynik zakupów dokonanych w naszym kraju przez klientów zza granicy, głównie z Niemiec. Najprawdopodobniej ta różnica będzie jeszcze większa, gdyż jak wykazało porównanie danych rejestracyjnych z informacjami od dealerów dotyczącymi samochodów sprzedanych klientom zza granicy, część aut zarejestrowanych tymczasowo, na tzw. miękkich dowodach, wciąż tkwi w rejestrach.

"Z szacunków wynika, że ich liczba może przekroczyć poziom 3 tys. sztuk, co oznacza, że obcokrajowcy mogli kupić w Polsce do tej pory ponad 50 tys. samochodów. Najprawdopodobniej do końca roku Polacy i polskie firmy kupią i zarejestrują w kraju blisko 270 tysięcy samochodów osobowych i osobowych z homologacją ciężarową" - wyliczyli eksperci Samar.

Samar podał, że liderem miesięcznej sprzedaży jest Skoda, której samochody znalazły w listopadzie 3,5 tys. nabywców, czyli o 25,8% więcej niż rok wcześniej. Drugi rezultat miesiąca - w wysokości 2 441 aut (-11,7%) - uzyskał Fiat. Na trzeciej pozycji jest Volkswagen z wynikiem 2 221 aut, czyli o 1,2% mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dalej spadas przedaż nowych samochodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl