SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dalkia płaci 1,44 mld zł za SPEC. W 7 lat zainwestuje 1 mld zł

Spółka Dalkia Polska, która podpisała z Warszawą umowę kupna 85% akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC), zapłaci miastu 1,44 mld zł oraz zainwestuje w spółkę w ciągu siedmiu lat kolejny 1 mld zł, wynika komunikatu.

Dalkia płaci 1,44 mld zł za SPEC. W 7 lat zainwestuje 1 mld zł

„Kwota transakcji to 1 440 994 385,00 zł. Będą to największe wpływy do budżetu stolicy uzyskane z transakcji prywatyzacyjnej. Biorąc pod uwagę rozmiar spółki, będzie to największa transakcja sprzedaży dystrybutora ciepła w Polsce. Co ważne, inwestor zobowiązał się, że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 miliard złotych, z czego 80 proc. tej kwoty to inwestycje w miejską sieć ciepłowniczą. Program inwestycyjny odpowiada skali przedsiębiorstwa i jest najwyższy, do jakiego przy prywatyzacji sieci ciepłowniczej zobowiązał się nowy właściciel" – czytamy w komunikacie.

Umowa warunkowa została podpisana 26 lipca, a do jej finalizacji niezbędna jest zgoda Rady Warszawy oraz zgoda Komisji Europejskiej. „Władze Miasta przedstawią radnym szczegóły umowy na najbliższej sesji Rady Miasta, wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na zbycie akcji SPEC. Już dziś o transakcji poinformowani zostali przedstawiciele wszystkich klubów radnych. W tym tygodniu Dalkia Polska rozpocznie rozmowy z pracownikami spółki w sprawie pakietu socjalnego" – czytamy dalej.

Nowy inwestor obejmie blisko 85% akcji warszawskiej spółki ciepłowniczej, a 15% (czyli 1 082 099 akcji) otrzymają nieodpłatnie jej pracownicy.

SPEC jest największym dostawcą ciepła w Polsce. Zaspokaja prawie 80% potrzeb cieplnych Warszawy ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Spółka zarządza największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km.

Dalkia Polska jest największym prywatnym operatorem sieci ciepłowniczych obecnym od 15 lat w Polsce, obecnie w 40 miastach. Jest także trzecim co do wielkości podmiotem na rynku kogeneracji poprzez elektrociepłownie w Łodzi i Poznaniu. Dalkia zatrudnia dziś ponad 4,5 tys. pracowników w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dalkia płaci 1,44 mld zł za SPEC. W 7 lat zainwestuje 1 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl