SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK będzie walczyć z naganiaczami systemów typu piramida. Na pierwszy ogień idzie youtuber Damian Żukiewicz

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zamierza karać nie tylko twórców systemów promocyjnych typu piramida, ale też osoby je propagujące - podał urząd w poniedziałek. Prezes Urzędu wszczął pierwsze takie postępowania - przeciwko youtuberowi Damianowi Żukiewiczowi, który w ocenie urzędu "miał ze współpracownikami namawiać do do inwestowania w systemy obiecujące korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób".

Article

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął pierwsze postępowania przeciw osobom propagującym systemy promocyjne typu piramida. Polegają one na tym, że konsument namawiany jest do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów. W takich systemach najczęściej są oferowane inwestycje w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne czy językowe, apartamenty itp.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciw youtuberowi

Pierwsze postępowanie Prezes Urzędu wszczął przeciwko youtuberowi Damianowi Żukiewiczowi (działającemu także pod nazwą Investprovider - Damian Żukiewicz we Wrocławiu).

Żukiewicz na swojej stronie internetowej  i w nagraniach na YouTube namawiał do zarejestrowania się na portalach FutureNet i FutureAdPro obiecujących zyski za wprowadzenie nowych osób do systemu.

Jak opisuje Urząd, youtuber przykładowo pisał, że jest „najlepszym partnerem FutureNet na świecie” i rekomenduje każdej zainteresowanej osobie możliwość „zarabiania pasywnego”, w tym gwarantuje zarobki na poziomie minimalnym 100 zł dziennie. Serwisy FutureNet i FutureAdPro kusiły „zyskami” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów, które kosztowały od 10 dolarów do 1000 dolarów. Korzyści uzależnione były przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków do systemu.

UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r. W lipcu 2020 r. prezes Urzędu Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której uznał, że były to nielegalne systemy promocyjne typu piramida.

UOKiK podaje, że w podobny sposób Damian Żukiewicz mógł promować też sieć niezależnych przedstawicieli NetLeaders. To inicjatywa firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferuje licencje, które kosztują od 100 euro do 25 tys. euro i obiecuje zyski w zamian za to, że ktoś namówi inne osoby do wpłaty pieniędzy. UOKiK ostrzegał przed CL Singapore w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida.

- Celem takich systemów jest lawinowy wzrost liczby członków. Zazwyczaj większość pieniędzy trafia do pomysłodawców piramidy oraz osób odpowiedzialnych za jej promocję. Prędzej czy później jednak dalszy wzrost liczby użytkowników nie jest już możliwy i system upada, a konsumenci tracą wpłacone pieniądze – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK sprawdzi spółkę NTIM z Wrocławia

Prezes UOKiK postawił również zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów spółce NTIM z Wrocławia, zaś wobec jej menedżerów: Rafała Krakowiaka i Wiktora Zajączkowskiego wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Spółka NTIM propagowała w Polsce program Shields (Tarcze). Umożliwiał on osobie zarejestrowanej na platformie internetowej rockwall.investments służącej do oferowania produktów powiązanych z kryptowalutami otrzymywanie wynagrodzenia uzależnionego przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków. Zdaniem Prezesa UOKiK mógł to być system promocyjny typu piramida.

Drugi zarzut dotyczy wprowadzania konsumentów w błąd co do właścicieli i osób zarządzających platformą rockwall.investments. W materiałach marketingowych i w internecie była ona przedstawiana jako „polska firma założona przez Rafała Krakowiaka i Wiktora Zajączkowskiego”, która ze względu na kwestie prawne i księgowe miała siedzibę poza granicami RP. Konsumenci byli jednak zapewniani, że kapitał i osoby zarządzające pochodzą z Polski. W rzeczywistości właścicielem, administratorem i usługodawcą portalu była spółka Perfect Lion Solutions z siedzibą w Charlestown na wyspie Nevis na Morzu Karaibskim, a firma NTIM wykonywała na jej rzecz jedynie usługi marketingowe i informatyczne.

- Promowanie systemu typu piramida i wprowadzanie konsumentów w błąd to nieuczciwe i niedopuszczalne praktyki rynkowe. Jeśli zarzuty się potwierdzą, zamierzam nałożyć sankcje finansowe zarówno na firmę NTIM, jak i na jej menedżerów. Żadna osoba, która uczestnicząc w takim zakazanym przez prawo systemie namawia innych do udziału nim i tym samym naraża ich na straty, nie powinna czuć się bezkarnie - mówi Tomasz Chróstny.

UOKiK przygląda się też nowym projektom, które mogą okazać się systemem promocyjnym typu piramida lub w inny sposób zagrażać interesom finansowym konsumentów oraz bada rolę naganiaczy i menedżerów, którzy stoją za danym przedsięwzięciem. Urząd przyjrzy się serwisom yourfitway.com, lucrias.com oraz AssetsPro.

Urząd zawiadomił też prokuraturę o dwóch innych przedsięwzięciach promowanych w mediach społecznościowych -  platformie reklamowej AdEx (advertisexchange.com),umożliwiającej uzyskanie dochodu przez osoby, które poleciły ją innym użytkownikom oraz Weed Profit System, który podaje się za platformę do handlu „śmieciowymi akcjami marihuany”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK będzie walczyć z naganiaczami systemów typu piramida. Na pierwszy ogień idzie youtuber Damian Żukiewicz

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aga
Wirtualne Media, co to za żalosne clickbaity? Popularny youtuber? Udało mi sie go znaleźć i ma 1tys subów na YT. Moja babcia ma więcej. Nie idźcie w tę stronę, bo to one way ticket.
odpowiedź
User
Brawo!
Brawo UOKIK! Niech teraz przyjrzą się też tym wszystkim nieoznaczonym krypciochom plus wytną stamtąd patologię, roboty jest na co najmniej kilka lat!
odpowiedź
User
cichosiedz
Wirtualne Media, co to za żalosne clickbaity? Popularny youtuber? Udało mi sie go znaleźć i ma 1tys subów na YT. Moja babcia ma więcej. Nie idźcie w tę stronę, bo to one way ticket.
Ja nie wiesz to się nie odzywaj, miał 20k subów, ale mu usunęli kanał, teraz ma nowe konto. Poza tym każdy go raczej kojarzy co miał do czynienia z takimi programami.
odpowiedź