SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dane o produkcji i cenach zwiększają prawdopodobieństwo podwyżek

Zarówno wynik produkcji przemysłowej w lutym, jak i ceny w przemyśle w tym okresie wskazują na niesłabnący wzrost gospodarczy i jednocześnie mogą przeważyć za podwyżkami stóp procentowych już na początku II kwartału, oceniają ekonomiści.

Zdaniem większości analityków, szczególnie jastrzębi wymiar miały dane o cenach w przemyśle, nieco wyższe niż oczekiwano.

"O ile takie tempo i struktura wzrostu nie powinny stanowić zaskoczenia dla Rady Polityki Pieniężnej, nieco bardziej ‘jastrzębi' wymiar miały dane o cenach producenta" - oceniają ekonomiści Banku Zachodniego WBK.

Ekonomiści banku ING są zdania, że obecnie kluczowym w RPP będzie głos Jana Czekaja.

"Przyznajemy, że ryzyko podwyżki w kwietniu jest bardzo duże, a patrząc na poglądy członków, RPP kluczowy okazać się może głos Jana Czekaja (zakładając, że Andrzej Wojtyna i Andrzej Sławiński zagłosują za podwyżką)" - napisali w raporcie.

"Ten na razie wydaje się być przeciwny zacieśnianiu polityki pieniężnej, ale testem dla niego będzie marcowa inflacja w okolicy 2,2%" - czytamy dalej.

Natomiast ekonomiści Banku Handlowego cały czas podtrzymują prognozę, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce już w kwietniu.

"Zarówno dane o produkcji przemysłowej, jak i cenach w przemyśle powinny być neutralne dla RPP. [...] Ale jastrzębie wypowiedzi ‘swing voters' mogą sugerować, że prawdopodobieństwo podwyżek wzrosło znacząco" - piszą w komunikacie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2,1% w stosunku do stycznia wobec wzrostu o 0,2% m/m (po rewizji) w styczniu, natomiast w ujęciu rocznym wzrosła o 12,9% (wobec 15,4% - po rewizji - w styczniu).

Ponadto GUS podał, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w lutym 2007 roku wzrosły o 0,3% w stosunku do stycznia i wzrosły o 3,6% w ujęciu rocznym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dane o produkcji i cenach zwiększają prawdopodobieństwo podwyżek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl