SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek zapowiada kroki prawne. Wirtualna Polska ujawniła, że przepisał działki na syna

Wirtualna Polska opisała, prezes Orlenu Daniel Obajtek niedawno przepisał swoje wszystkie nieruchomości na syna. Obajtek zapowiedział, że podejmie w tej sprawie działania prawne. - Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą - podkreślił.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'aDaniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'a

W piątek Wirtualna Polska opublikowała artykuł autorstwa Szymona Jadczaka i Pawła Figurskiego pt. "Daniel Obajtek podarował działki synowi. Zostawił sobie prawo użytkowania". Portal podał, że według jego ustaleń, "21 listopada rano w niemal wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności", przy czym "przynajmniej część nieruchomości została umową darowizny przepisana na Piotra Obajtka, syna Daniela".

"Redakcjo wirtualnapolska i SzJadczak - mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą. Prawo do prywatności jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka i dotyczy także osób publicznych" - napisał na platformie X (dawnej Twitter) prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Łamiecie każde standardy, a etyka dziennikarska to pojęcie, które - jak widać po opublikowanym tekście - jest dla Państwa czymś kompletnie nieznanym. Warto je poznać, jeśli ktoś mianuje się dziennikarzem. Sprawę kieruję na drogę prawną" - dodał Obajtek.

WP podała, iż "odkryła, że prezes Orlenu Daniel Obajtek już po wyborach do Sejmu zaczął pozbywać się majątku - w tym licznych nieruchomości". "Według naszych ustaleń Daniel Obajtek przekazuje majątek swojemu synowi Piotrowi. Wszystko na mocy umowy darowizny" - podał portal w swej publikacji.

Majątek Daniela Obajtka pod lupą WP

W artykule zaznaczono, iż WP zwróciła się za pośrednictwem Orlenu jak i pełnomocnika Daniela Obajtka mecenasa Macieja Zaborowskiego o odpowiedzi na pytania dotyczące przekazania nieruchomości synowi prezesa Orlenu, pytając m.in. czym podyktowane są takie działania?

Jak wyjaśnił portal, "Orlen odpisał, że +w związku z tym, że pytania dotyczą prywatnych spraw prezesa zarządu Orlen S.A., przekazujemy je do pełnomocnika Pana Daniela Obajtka+". Z kolei mecenas Zaborowski poinformował, "że ze względu na prawo do prywatności +pytania dotyczące darowizn dokonywanych w ramach rodzinny wkraczają właśnie w tą sferę chronioną prawem i nie będą w żaden sposób komentowane+".

WP, jak wynika z publikacji, poprosiła o opinię prof. Mariusza Bidzińskiego, wykładowcę na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego i radcę prawnego oraz wspólnika w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. Według portalu, odpowiedział on, że "zadawanie pytań i weryfikowanie, jaki majątek posiada Daniel Obajtek, czyli prezes spółki publicznej, kontrolowanej przez państwo, i co się nagle stało z majątkiem, który posiadał, a nagle tego majątku nie ma, jest pytaniem jak najbardziej uprawnionym".

"Pamiętajmy, że Orlen kontroluje Skarb Państwa, to nie jest prywatna spółka Daniela Obajtka. I powstaje pytanie, czy podarowanie majątku synowi wynika z ogromnej miłości ojcowskiej, czy może z próby ochrony majątku. Bo takie działanie zapewne utrudnią ewentualne roszczenia, które mogą się pojawić względem prezesa Orlenu" - powiedział prof. Bidziński, cytowany przez WP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Do zapowiedzi kroków prawnych Daniela Obajtka odnieśli się dziennikarze Wirtualnej Polski. - Co do prywatności i przestrzegania standardów, to w kontekście korespondencji pomiędzy Joanną Zakrzewską (dyr. ds. komunikacji w Orlenie) a Pana prawnikami, która zupełnie przypadkowo trafiła do nasz wczoraj o godz. 10:58, Pana słowa brzmią wyjątkowo mało wiarygodnie - napisał Szymon Jadczak.

- No i mam nadzieję, że do pozwu dołączy Pan opisywane przez nas akty lub akt notarialny, żeby nie trzeba było narażać poczty i sądu na dodatkowe koszty ze składaniem kolejnych wniosków dowodowych - dodał.

Naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta przypomniał, że prawie trzy lata temu Orlen przejął wydawnictwo Polska Press. - Pan Prezes, by uczyć się najwyższych standardów dziennikarskich, lepiej rozumieć tę branżę, kupił nawet kiedyś Polska Press. Dlatego jego dzisiejsze uwagi traktujemy w WP niezwykle poważnie - skomentował wpis Obajtka.

 

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek zapowiada kroki prawne. Wirtualna Polska ujawniła, że przepisał działki na syna

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Kroki to ty sobie możesz podejmować. Do góry i w dół. Do góry i w dół. Krok do przodu, krok do tyłu
odpowiedź
User
Obyte
Wystarczy prześledzić karierę tego typa wyraźnie. Ciekawe czy wczytał się w propozycję zmiany ustawy opozycji o ujawnianiu majątków i tam dzieci nie ujęli?
odpowiedź
User
olo
Postawili słupa, ale nie sądzili, że jest aż tak pazerny i głupi.
odpowiedź