SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku wg „Wprost”. Dziennikarze krytykują: chodzi o kasę?

Redakcja tygodnika "Wprost" (PMPG Polskie Media) przyznała tytuł "Człowieka Roku" 2020 Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN Orlen. Niektórzy dziennikarze skrytykowali tę decyzję, przypominając, że Orlen właśnie przejmuje Polska Press, a niedawno został nagrodzony przez "Sieci". - Może to jest prośba - nie mamy już czytelników, kupcie nas - zasugerował Tomasz Lis.

fot. okładka "Wprost"Article

Zespół tygodnika uzasadnił ten wybór słowami: „Dla jednych szalenie energiczny menadżer, który mądrze wzmacnia potęgę kierowanego przez siebie koncernu. Dla innych były wójt Pcimia, który „na plecach” Jarosława Kaczyńskiego robi zawrotną karierę, obejmując coraz ważniejsze stanowiska. U jednych i u drugich wywołuje emocje” - napisano o Danielu Obajtku, prezesie Orlenu, który zdobył tytuł Człowieka Roku 2020 „Wprost”.

- Szef Orlenu odcisnął swoje piętno w ostatnich 12 miesiącach w każdej z tych dziedzin. Koncern przejął kolejne firmy. Jego szef pojawia się w kuluarowych opowieściach jako kandydat na kolejnego premiera, a zakup przez Orlen z końcem 2020 roku medialnego koncernu Polska Press wywołał prawdziwą burzę w środowisku dziennikarskim i politycznym – czytamy w uzasadnieniu redakcji.

Wywiad z Obajtkiem przeprowadził Robert Feluś, który od początku stycznia jest redaktorem naczelnym „Wprost”.

Wyróżnienie „Człowiek Roku” jest przyznawane przez tę gazetę od 1991 roku. Redakcja nagradza osoby, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce.

Krytyka i kpiny od dziennikarzy

Na początku grudnia 2020 roku PKN Orlen ogłosił, że chce przejąć Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Zgodę na transakcję musi wyrazić jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tę wiadomość skrytykowało wielu dziennikarzy, którzy już wtedy bardzo często komentowali, że jest to „zamach na wolne media”, a spółka Skarbu Państwa nie powinna posiadać mediów, ponieważ zagraża to ich niezależności.

Decyzję o przyznaniu tytułu „Człowieka Roku Wprost” także oceniła negatywnie część dziennikarzy aktywnych na Twitterze.
- Człowiek Roku Daniel Obajtek bohatersko walczył z ostrym cieniem mgły i kupił rządowi media. Należało mu się - skomentował Mateusz Baczyński z Onetu. Kamil Dziubka z tej samej redakcji dodał: - W roku pandemii "Człowiekiem Roku" szef koncernu paliwowego. Logiczne. Pewnie chodzi o ten płyn do dezynfekcji.

Krzysztof Berenda z RMF FM komentarz w sprawie obecności reklam PKN Orlen w tygodniku skomentował słowami: - Instynkt stadny to straszna rzecz. - Orlen kupuje prywatne media, Pan Obajtek Człowiekiem Roku. Się pozbywamy sami wolności, ale "jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - w to wierzę - skomentował Janusz Schertner z Onetu.

Szymon Jadczak z TVN24 ironizował: "Jedna z redakcji dała tytuł człowieka roku prezesowi Orlenu. I teraz wszyscy myślą: dali po to żeby ich kupił, czy żeby ich nie kupował?". - Może to jest prośba - nie mamy już czytelników, kupcie nas - zasugerował Tomasz Lis.

Tomasz Sekielski zapytał: "To żart? Robert Feluś?". Niektórzy nawiązywali do tego, że Daniel Obajtek pod koniec grudnia otrzymał od tygodnika „Sieci” tytuł Człowieka Wolności.

- Ścigają się z Karnowskimi? - spytał Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Zawsze, o tę samą kasę - odpowiedział Tomasz Lis z „Newsweek Polska”. - Cenna informacja kto dla kogo pracuje i kto komu służy. Informuję, że nagrody od Newsweeka Obajtek nie dostanie - zadeklarował Lis.

„Wprost” tylko w wersji cyfrowej

W kwietniu  br. PMPG Polskie Media zamknęła wydanie drukowane „Wprost”, tłumacząc to m.in. gospodarczymi konsekwencjami epidemii koronawirusa. Równocześnie z tygodnikiem rozstał się redaktor naczelny Marcin Dzierżanowski.

Na początku maja „Wprost” zadebiutował w wersji cyfrowej, kolejne numery ukazują się w piątki po południu, kosztują 10 zł. Redaktorem prowadzącym jest Szymon Krawiec, w sierpniu i wrześniu do zespołu dołączyli dziennikarze Dariusz Grzędziński i Marcin Dobski oraz pełniąca funkcję wydawcy Agnieszka Niesłuchowska-Szczepańska.

Według badania Gemius/PBI we wrześniu br. serwis Wprost.pl zanotował 4,98 mln użytkowników i 48,7 mln odsłon.

W sprawozdaniu finansowym PMPG Polskie Media wyliczono, że rezygnacja z drukowanego „Wprost” w trzecim kwartale br. przełożyła się na „spadek przychodów z reklamy o 1,3 mln zł, spadek sprzedaży egzemplarzowej o 0,8 mln zł, spadek przychodów z realizacji wydarzeń eventowych o 0,9 mln zł”, a „rozwiązanie umowy dotyczącej sprzedaży e-wydań tygodnika ‘Wprost’ spowodowało spadek przychodu o 1,4 mln zł”.

Grupa kapitałowa PMPG Polskie Media, do której należy też wydawca „Do Rzeczy” i „Historia Do Rzeczy”, w trzecim kwartale ub.r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 51,1 proc. do 6,49 mln zł i zysku netto z 1,77 do 1,68 mln zł.

Jarosław Kaczyński chwali kupno Polska Press przez Orlen

O przejęcie Polska Press przez PKN Orlen był pytany w czwartek  prezes PiS Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu telewizji wPolsce.pl. - Uważam, że jest jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat. To pierwszy krok w drugą stronę - podkreślił prezes PiS. - Pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników pozapolskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą dla naszej suwerenności - już nie jako państwa, ale jako narodu - i z ogromnymi stratami w innych dziedzinach - ocenił.

Jako przykład tych strat wskazał wpływ na młodzież. - Media przejmowane przez Niemców jeszcze w latach 90. odegrały ogromną rolę w demoralizowaniu młodzieży, i to najbardziej wulgarnym, prymitywnym. To rzeczywiście było szokujące - stwierdził Kaczyński.

Prezes PiS wypowiedział się także o Danielu Obajtku. - To przede wszystkim niezwykły człowiek, jeżeli chodzi o talent organizacyjny, dynamikę, łatwość podejmowania słusznych, celnych decyzji. W tym naszym zbiorze osób, które mogą zrobić dla społeczeństwa w szerszym znaczeniu tego słowa coś dobrego, jest bardzo wyróżniającą się postacią - komplementował Obajtka.

Prezesa Orlenu nazwał „nadzieją”. - Nadzieją nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą po prostu dobra naszego narodu - zaznaczył. - Uważam, że kapituła nagrody świetnie wybrała, oczywiście także czytelnicy - ocenił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek Człowiekiem Roku wg „Wprost”. Dziennikarze krytykują: chodzi o kasę?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Danielos
Hahha zawsze krytykują ci sami hahah
odpowiedź
User
towarzysz
Oj to będzie dużo więcej reklam Orlenu i Ruchu i innych partyjnych spółek w tygodniku. A może kupią Wprost? Naczelnik Jarosław powiedział, że media muszą być nasze.
odpowiedź
User
My z TVN
zajmijcie się obrona zwalnianych w TVN, bo nas wycinają !!! Potrzebujemy pomocy ! RMF Onet Wyborcza Panowie piszcie coś. Ten Wprost zostawcie dają to dostał. Nas brońcie
odpowiedź