SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Daniel Obajtek zapewnił związkowców z Polska Press, że nie będzie zwolnień. "Większość pracowników nie dostała podwyżek od 2008 r."

Związkowcy z Polska Press spotkali się z prezesem PKN Orlen, Danielem Obajtkiem. Rozmawiali m.in. o warunkach pracy i wynagrodzeniach w wydawnictwie. - To spotkanie jest przełomem, poprzedni właściciel nie reagował na nasze skargi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Śmigielski, szef Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press. Prezes Orlenu zapewnił, że jako właściciel nie przewiduje zwolnień w redakcjach i nie będzie ingerował w treści, publikowane przez redakcje.

Fot. Twitter/DanielObajtek Article

Związkowcy rozmawiali z Danielem Obajtkiem m.in. o warunkach pracy i płac w spółce Polska Press, konsekwencjach wynikających z prowadzonych w ostatnich latach w spółce zwolnień, a także o perspektywie rozwoju. Zadeklarowano powołanie zespołu, który wypracuje rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

- Dzięki tej rozmowie uzyskaliśmy wiele informacji na temat prawdziwej sytuacji pracowników tej spółki: dziennikarzy, drukarzy, poligrafów, pracowników marketingu i biur reklamy. To, co usłyszeliśmy na temat warunków pracy jest zdumiewające. Większość pracowników od 2008 roku nie miała podwyżek wynagrodzeń. W spółce nie istnieje przejrzysty system premiowania, ani nagradzania szeregowych pracowników. Szkoda, że Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na wolność słowa, czy dostęp obywateli do informacji, nie zainteresował się jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Polska Press - skomentował Daniel Obajtek po spotkaniu.

Prezes Orlenu odniósł się w ten sposób do tego, że kilka dni temu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek Adama Bodnara wstrzymał bezwarunkową zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Sąd Okręgowy w Warszawie w oświadczeniu opublikowanym we wtorek potwierdził, że wydał taką decyzję. - Powyższe postanowienie jest niezaskarżalne - zaznaczył.

Bez zwolnień i ingerencji w treści

Związkowcom zależało na tym, by przekazać prezesowi Orlenu kilka ważnych komunikatów, które - jak mówi nam Dariusz Śmigielski - od lat nie trafiały do poprzedniego właściciela wydawnictwa. Jednym z omawianych tematów były redukcje etatów, które miały miejsce w poprzednich latach w redakcjach Polska Press, w ramach - jak uzasadniano - "optymalizacji kosztów".

Zdaniem przedstawicieli Komisji Międzyzakładowej takie cięcia znacznie utrudniają realizację misji, jaką dziennikarze pełnią względem mieszkańców regionów. Daniel Obajtek zapewnił, że Orlen nie planuje żadnych zwolnienia wśród pracowników wydawnictwa.

Prezes paliwowego koncernu obiecał także związkowcom, że jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie, publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press. Podjęte mają też być działania, mające na celu doprowadzenie do zwiększenia przychodów spółki, a docelowo standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w Polska Press Grupie ma zostać zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen.

Jednym z elementów wdrażania standardów będą rozmowy o przyjęciu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. - Mamy nadzieję na to, że szybko usiądziemy w tej sprawie do rozmów - mówi nam Dariusz Śmigielski, szef związkowców.

Spotkanie „było przełomem”

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Śmigielski zapewnia, że spotkanie z Danielem Obajtkiem z punkty widzenia pracowników "było przełomem". - Rozmawialiśmy w sprawach typowo pracowniczych, ale również o tak istotnym fakcie, jak choćby zatracanie tożsamości lokalnej przez poszczególne redakcje od czasu włączenia wojewódzkich oddziałów do warszawskich struktur w roku 2007. Poprzedni właściciel nie był zainteresowany sytuacją pracowników: wielokrotnie próbowaliśmy przekazywać informacje na temat sytuacji w firmie, w 2019 roku napisaliśmy list opisujący m.in. brak podwyżek i zwolnienia, ale pozostał on bez odpowiedzi - opisuje.

Śmigielski podkreśla, że komisja liczy w dalszym ciągu na dalsze merytoryczne kontakty z nowym właścicielem. - Wierzymy, że teraz będzie inaczej niż miało to miejsce wcześniej - podkreśla. Dodaje też, że „spotkanie było budujące”. - Na pewno pomoże nam teraz uspokoić nastroje w firmie, które są dość rozchwiane - podsumowuje.

W środę Polska Press ogłosiła, że na stanowisko prezesa został powołany Marcin Dec, będący od niedawna członkiem rady nadzorczej. Będzie on pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press. Zarząd Polska Press pracuje więc teraz w czteroosobowym składzie: Marcin Dec, Dariusz Świąder (wiceprezes), Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania, która została  powołana na to stanowisko na początku kwietnia br.

Prezes Daniel Obajtek, zapewnia z kolei, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów”. - Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw - podkreślił na Twitterze prezes obajtek. - Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał.

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”. Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek zapewnił związkowców z Polska Press, że nie będzie zwolnień. "Większość pracowników nie dostała podwyżek od 2008 r."

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Nie mieli podwyżek od 2008 roku - to zdumiewające! A nie, czekaj, tak chyba jest w prawie każdym wydawnictwie w Polsce. Na szczęście pan Obajtek ma pod ręką nasze miliony. Wybawco przybywaj...
44 10
odpowiedź
User
jotka
Nie mieli podwyżek od 2008 roku - to zdumiewające! A nie, czekaj, tak chyba jest w prawie każdym wydawnictwie w Polsce. Na szczęście pan Obajtek ma pod ręką nasze miliony. Wybawco przybywaj...

Swoją drogą ciekawe, czy pracownicy jego koncernu dostawali podwyżki.
16 14
odpowiedź
User
marek
Związkowcy najpierw zadbają o siebie. Klasyka.
22 10
odpowiedź