SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poseł do Holeckiej w „Gościu Wiadomości”: ja bym panią natychmiast zwolnił, to amatorska publiczna tv informacyjna

W sobotnim wydaniu „Gościa Wiadomości” poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski mocno skrytykował „Wiadomości” i prowadzącą program Danutę Holecką. - To jest amatorska publiczna telewizja informacyjna. Pani została szefową „Wiadomości”, ja bym panią natychmiast zwolnił - stwierdził. - Jak będzie miał pan okazję, to pan ro zrobi - odpowiedziała Holecka.

Krzysztof Mieszkowski (z lewej), Ryszard Czarnecki i Danuta Holecka w "Gościu Wiadomości", fot. TVPArticle

Na początku „Gościa Wiadomości” Danuta Holecka spytała goszczących w studiu Krzysztofa Mieszkowskiego z Nowoczesnej i Ryszarda Czarneckiego z PiS o opinie na temat sobotnich konwencji PiS i Koalicji Europejskiej. Czarnecki krótko je ocenił, natomiast Mieszkowski stwierdził, że właśnie po raz pierwszy od dawna oglądał „Wiadomości”.

- Jestem zbulwersowany. Ten program w takiej formie w żadnej demokratycznej telewizji, a tym bardziej telewizji publicznej nie może być emitowany. To jest po prostu kompromitacja telewizji publicznej - skrytykował. - Za chwilę o tym porozmawiamy. Przyjął pan zaproszenie do tego programu. Skoro to pana tak bardzo bulwersuje, to należało odmówić - odpowiedziała Danuta Holecka.

- Ten format niedialogowy, format homogenicznej telewizji publicznej - jednorodnej, propisowskiej, gdzie nie ma ani jednej wypowiedzi kontrującej jakikolwiek materiał dotyczący spraw politycznych… - kontynuował Mieszkowski. Spytany przez dziennikarkę zapewnił, że oglądał sobotnie „Wiadomości” od początku.

- Państwo każdą wypowiedź polityka Koalicji Europejskiej, czy polityka, polityczki opozycji komentujecie. To po prostu jest niedopuszczalne. Nie można komentować faktów, proszę nauczyć się sztuki dziennikarskiej, sztuki telewizyjnej. Miałem takie doświadczenie przez sześć lat i wiem, jak się to robi. Państwo manipulujecie w ten sposób publicznością, że to jest po prostu niedopuszczalne - ocenił.

Krzysztof Mieszkowski przez dekadę był związany z mediami publicznymi. W latach 1995–2001 przygotowywał i prowadził „Magazyn teatralny” w TVP2, a w latach 2001–2003 zarządzał działem kultury i reportażu w Polskim Radiu Wrocław. Ponadto współpracował z radiową Trójką i Dwójką oraz TVP Wrocław.

- Bo należałoby bez komentarza puścić to, co mówi Koalicja Obywatelska i w ogóle nikt nie powinien się do tego odnieść? A Koalicja Obywatelska wyłącznie krytykuje Prawo i Sprawiedliwość zamiast programu i to jest w porządku - odpowiedziała Danuta Holecka na sugestie Mieszkowskiego. - Proszę konfrontować stanowiska, proszę pokazać pluralistyczny światopogląd naszej demokracji, a nie jedno stanowisko, jedną perspektywę. To jest po prostu niedopuszczalne. To jest amatorska telewizja, amatorska publiczna telewizja informacyjna niestety - skrytykował poseł Nowoczesnej.

„Ja bym panią natychmiast zwolnił”

- Gdyby nie było tego pluralizmu, o którym pan mówi, to byśmy w ogóle nie pokazywali państwa i pan nie byłby zaproszony - argumentowała prowadząca „Wiadomości”. - To jest moja telewizja także, proszę mi tego prawa nie odbierać - stwierdził

- Ależ przecież byliście państwo również pokazani. Pan Grzegorz Schetyna likwiduje górnictwo, też było pokazane - powiedziała Danuta Holecka, nawiązując do relacji w „Wiadomościach” zatytułowanego „Platforma Obywatelska nie chce węgla”. - „Zlikwidujemy węgiel w ciągu najbliższej dekady” - tak mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna. Po zapowiedzi likwidacji CBA, IPN-u i Telewizji Polskiej teraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiada likwidację górnictwa - stwierdziła dziennikarka, zapowiadając tę relację.

- To było pokazane, ale skomentowane w sposób haniebny. Pani została szefową „Wiadomości”, ja bym panią natychmiast zwolnił - powiedział Krzysztof Mieszkowski w „Gościu Wiadomości”. - Jak będzie miał pan okazję, to pan ro zrobi - odpowiedziała Danuta Holecka.

Wtedy do głosu zdołał dojść Ryszard Czarnecki. Pogratulował Danucie Holeckiej awansu. - Nie trzeba odparła dziennikarka. - Myślę, panie pośle, że jest pluralizm, skoro my debatujemy, a pan nawet, jak zmierzyć czas, mówi ze trzy razy więcej ode mnie, czy mądrze - to już ocenią telewidzowie.

Według badania Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,8 mln widzów, z czego 2,2 mln w TVP1, a 544 tys. w TVP Info.

Szef RMN: będziemy bronić pracowników mediów publicznych

W pierwszej połowie kwietnia informowano (jako pierwszy napisał o tym Onet), że przy Platformie Obywatelskiej utworzono nieformalny zespół, który pracuje nad koncepcją zmian w mediach publicznych po ewentualnym przejęciu władzy przez obecną opozycję. Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl rozważanych jest co najmniej kilka wariantów, z których część zakłada „opcję zero”, czyli całkowitą likwidację Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i ośrodków regionalnych.

Te propozycje krytycznie oceniali politycy Zjednoczonej Prawicy. Krzysztof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych, w wywiadzie w radiowej Jedynce podkreślił ważną rolę odgrywaną przez media publiczne.

- Chciałem powiedzieć jasno i wyraźnie wszystkim pracownikom mediów publicznych: będziemy bronić mediów publicznych jak niepodległości, będziemy was bronić - stwierdził. - A popatrzcie, kto chce zlikwidować wasze miejsca pracy i dlaczego, czym się kieruje. My się kierujemy dobrem całego społeczeństwa, w tym sensie, że społeczeństwo musi mieć media, które nie są zależne od jednej grupy politycznej - dodał Czabański.

Nowoczesna, PSL i Wiosna nie przyłączyły się do bojkotu TVP przez PO

W drugiej połowie stycznia br. zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej podjął uchwałę o bojkotowaniu Telewizji Polskiej przez wszystkich polityków tej partii. Zwrócono się do nich o „całkowite powstrzymanie się od udziału w programach telewizji publicznej zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym - do czasu odwołania obecnego zarządu TVP oraz ustanowienia społecznej kontroli nad telewizją publiczną”.

- Pod rządami PiS telewizja publiczna stała się narzędziem politycznej nagonki oraz partyjnej propagandy. Polityka obecnego zarządu TVP prowadzi do groźnych podziałów społecznych i godzi w poczucie bezpieczeństwa Polaków. Ta sytuacja wymaga naszej stanowczej reakcji - uzasadniły władze PO.

Do bojkotu nie przyłączyły się Nowoczesna, PSL ani partia Roberta Biedronia (wówczas nie ujawniono jeszcze jej nazwy Wiosna). - Dlatego że to nie jest moja wojna. I nie chcę uczestniczyć w tej wojnie - uzasadnił Biedroń. Zaznaczył, że rzadko bywa zapraszany do programów TVP.

- Nie można rezygnować z udziału w programach na żywo, ponieważ, żeby wygrać wybory musimy dotrzeć do tych wyborców, dla których często jest to jedyna dostępna telewizja. Nie uważam, żeby bojkot TVP był skuteczny w wygrywaniu wyborów - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, zwracając uwagę, że wiele osób, zwłaszcza ze wsi i małych miast, nie ma dostępu do innego informacyjnego kanału telewizyjnego niż TVP Info.

- Będziemy uczestniczyć w programach TVP. W tej telewizji jest bardzo dużo kłamstw i manipulacji. Będziemy tam chodzić, by mówić prawdę. Inaczej Polacy jej po prostu nie usłyszą - stwierdził przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wsparcie dla bojkotu TVP wyraził jedynie Ryszard Petru, szef ugrupowania Teraz!, dodając, że jego partia się do tego przyłączy. - Wszystkie partie opozycyjne, zarówno parlamentarne, jak i nieparlamentarne, powinny odmawiać udziału w programach publicystycznych w telewizji publicznej aż do odwołania prezesa TVP pana Jacka Kurskiego - ocenił Petru.

Poseł PO skrytykował Ziemca w „Gościu Wiadomości”

Do podobnej sytuacji jak w sobotę doszło w „Gościu Wiadomości” 10 czerwca 2017 roku, kiedy program prowadził Krzysztof Ziemiec, a jednym z gości był poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

Polityk skrytykował wyemitowane właśnie „Wiadomości”, zarzucając pominięcie kilku tematów niewygodnych dla obozu rządzącego. - Jednocześnie pokazaliście mnóstwo jadu, mnóstwo PiS-owskiej propagandy w tej partyjnej telewizji. Ja nie mam okazji oglądać „Wiadomości” TVPiS - stwierdził Szczerba. Wyjaśnił też, dlaczego przyjął zaproszenie do programu. - Byłem ciekawy, jakie pytania pan mi zada. Byłem również ciekawy i chciałem panu zadać pytanie, czy nie ma pan problemów z codziennym goleniem się rano i spoglądaniem w lustro, będąc na usługach PiS-owskiej, propagandowej telewizji - powiedział. Krzysztof Ziemiec zadeklarował, że nie ma z tym problemów i podkreślił, że to on jest od zadawania pytań.

W marcu Michałowi Szczerbie cofnięto zaproszenia do dwóch programów TVP Info i audycji radiowej Jedynki. Wydawca „Minęła 20” wyjaśnił posłowi, że przyczyną jest to, że nie chcą z nim dyskutować na wizji politycy PiS.

Z kolei w lipcu 2017 roku wydawca „Woronicza 17” nie zgodził się, żeby w roli przedstawiciela PO Michała Kierwińskiego zastąpił Michał Szczerba. Kierwiński i Jan Grabiec skrytykowali to na konferencji prasowej przed siedzibą TVP.

Równocześnie Platforma Obywatelska w spocie nawołującym do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego porównała obecne programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej do propagandy III Rzeszy kierowanej przez Josepha Goebbelsa. W odpowiedzi „Wiadomości” TVP1 przypomniały, że na PO parę lat temu głosował Jerzy Urban, sam określający się jako „Goebbels stanu wojennego”.

Piechociński rugał Brauna za celebryctwo w TVP

Politykom już wcześniej zdarzało się krytykować Telewizję Polską w bezpośrednich rozmowach z jej przedstawicielami. We wrześniu 2013 roku ówczesny minister gospodarki Janusz Piechociński wytykał prezesowi TVP Juliuszowi Braunowi zbyt wiele treści rozrywkowych w stacjach publicznego nadawcy.

- Ten Lis już oszalał zupełnie!? Kreujcie telewizję gwiazd, proponuję następny program o przygodach rodziny Lisów, Kingi Rusin i tak dalej. Oglądalność wzrośnie wam o 200 procent, a najlepiej zróbcie to w „Wiadomościach”. Zleciłem monitoring gospodarki w „Wiadomościach”, to skandal panie prezesie, to jest szok! Dość tego celebryctwa - mówił Piechociński Braunowi w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju (nagrał i ujawnił to dziennikarz Money.pl).

- Albo wy zrobicie z tym porządek, albo ja go zrobię! To skandal - stwierdził Janusz Piechociński. - Wierzcie mi, Krajowa Rada (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - przyp.red.) będzie głosowała przeciwko - zapowiedział polityk, nawiązując do akceptowania przez KRRiT sprawozdania z działalności TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poseł do Holeckiej w „Gościu Wiadomości”: ja bym panią natychmiast zwolnił, to amatorska publiczna tv informacyjna

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yyyy
Oni by chcieli, żeby wszyscy mówili jednym głosem jak tvn 24 gazeta wyborcza czy Newsweek bez żadnej krytyki .Co prawda w oczy kole ? Ciekawe czy w Tvn 24 tak by powiedział.
odpowiedź
User
Zagoździk
Nowoczesna okazała się największym pośmiewiskiem w sejmie od czasu ruchu palikota i pewnie po jesiennych wyborach nic z niej już nie zostanie więc myślę, że podobnych wycieczek personalnych, ataków ze strony nowoczesnej będzie jeszcze sporo w najbliższym czasie
odpowiedź
User
beznickowy
Oni jak zwykle. Zamiast mówić co mają dobrego do zaoferowania dla Polski i Polaków, to krytykują. Dobrze mu Danuta odpowiedziała.
odpowiedź