SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Danuta Stenka, Natalia Przybysz i Małgorzata Szumowska z szansami na Gwarancje Kultury

Danuta Stenka, twórcy filmu „Bogowie”, Agnieszka Odorowicz i Artur Rojek - to część nominowanych w plebiscycie Gwarancje Kultury organizowanym przez TVP Kultura. Supergwarancjami uhonorowani zostaną Peter Gelb i Krystian Lupa. Nagrody zostaną wręczone 25 kwietnia br.

Article

Gwarancje Kultury przyznawane są najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 20.00 i będzie połączona z galą z okazji 10. urodzin TVP Kultura.

Nominacje w kategorii „Teatr” otrzymali: Danuta Stenka (Za główne role w przedstawieniach „Druga kobieta” i „Koncert życzeń”), Komuna Warszawa (za projekt „My, mieszczanie”) oraz zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu (za sukces realizowanych premier, w tym „Dziadów”, „Termopili polskich” i „Wycinki”).

W kategorii „Literatura” nominowani zostali: Olga Tokarczuk za książkę „Księgi Jakubowe”, Ignacy Karpowicz za powieść „Sońka” oraz Jakub Żulczyk i jego „Ślepnąc od świateł”.

„Muzyka poważna” to kategoria, w której „Gwarancje Kultury” otrzymać mogą: Agata Zubel (za album monograficzny „Not I”), Mariusz Treliński i Boris Kudlička (za debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku) oraz Artur Ruciński (za debiut w mediolańskiej La Scali i występ na Festiwalu w Salzburgu).

Do „Gwarancji Kultury” w kategorii „Sztuki wizualne” nominowani zostali: Stach Ruksza (wystawa „Oblicza dnia”), Aleksandra Wasilkowska (wystawa „Architektura cienia” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz Magdalena Moskwa (wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi).

Fisz i Emade (płyta „Mamut”), Artur Rojek (płyta „Składam się z ciągłych powtórzeń”) oraz Natalia Przybysz (płyta „Prąd”) mają szansę na nagrodę w kategorii „Muzyka: Jazz, rock i inne”.

W kategorii „Film” nagrodę otrzymać mogą: Jan Komasa („Miasto 44”), Małgorzata Szumowska („Body/Ciało”) oraz Łukasz Palkowski, Tomasz Kot, Krzysztof Rak („Bogowie”).

Najlepszym „Menedżerem kultury” mają szansę zostać: Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Agnieszka Odorowicz, szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Rodzina Pawłowskich wraz z Agnieszką Morawińską za całkowite sfinansowanie modernizacji Galerii Faras w warszawskim Muzeum Narodowym.

Internauci na stronie gwarancjekultury.tvp.pl wybiorą zwycięzcę kategorii „Kultura w sieci”. Mogą głosować na portale o tematyce kulturalnej - Culture.pl, Polona.pl oraz bloga szwarcman.blog.polityka.pl.

Podczas gali wręczone zostaną również „Supergwarancje”. W tym roku otrzymają je Krystian Lupa za inscenizację „Wycinki” Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a także Peter Gelb za promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lutym 2015 roku średni udział w rynku TVP Kultura wynosił 0,51 proc. (zobacz dane).

Dołącz do dyskusji: Danuta Stenka, Natalia Przybysz i Małgorzata Szumowska z szansami na Gwarancje Kultury

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan Ławski
W sprawie Danuty Stenki nie zgadzam się z tą nominacją i to całkowicie nie zgadzam. Ta niezła w koncu aktortka, choć są lepsze o niebo- w moich oczach - całkowicie skompromitowała się biorąc na siebie rolę jurora w w skokach tzw celebrytów do wody. No chyba to jednak lekka przesada nomonowac Stenke i stawiaćw ją w jednym szeregu z Agnieszką Odorowicz... Uważam, że to gruba posmarowana przesada...
odpowiedź
User
Li
Największym minusem tej uroczystości było prowadzenie przez Panią dyrektor. Nie wyszła z roli dyrektora i na każdym kroku dodawała jakieś dziwne komentarze dotyczące mikrofonu, pieniędzy itp. Jeżeli miało to być święto programu TVP Kultura, to tak jak Pan Max trzeba było "założyć garnitur" i czcić. To w końcu dziesięciolecie. Ważne też aby skupić się na laureatach, a nie na własnych interesach bieżących. Te naciski na Pana Brauna były żenujące. Proponowałabym na przyszłość kogoś innego wytypować do prowadzenia, a samemu w kuluarach rozmawiać o interesach, jeżeli trudno w codziennej pracy o inne forum. Koncert był wspaniały na szczęście bez prowadzących.
odpowiedź