SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dariusz Grzędziński i Barbara Burdzy odchodzą z „Faktu”. „Zniknęło 20 dziennikarzy stanowiących trzon gazety"

Z „Faktem” (Ringier Axel Springer Polska) żegnają się dziennikarze działu politycznego Dariusz Grzędziński i Barbara Burdzy. - W ostatnich miesiącach z „Faktu” zniknęło ok. 20 dziennikarzy, którzy przez lata stanowili trzon gazety. Trudno jest się odnaleźć w takiej sytuacji i coraz trudniej dostrzec kierunek, w którym zmierza tytuł - uzasadnia Grzędziński. Natomiast z końcem września z dziennika odszedł Radosław Gruca.

Dariusz Grzędziński Article

O odejściu z „Faktu” Grzędziński poinformował w piątek przed południem na Twitterze. - Ograniczenia Twittera nie pozwalają wymienić wszystkich, którym jestem wdzięczny za minione 4 lata, dziękuję zatem zbiorczo - tym, którzy zaryzykowali w 2015 r. i tym, z którymi miałem późnej przyjemność pracować. Do zobaczenia - stwierdził.

Dlaczego podjął taką decyzję? - W ostatnich miesiącach z „Faktu” zniknęło ok. 20 dziennikarzy, którzy przez lata stanowili trzon gazety. Trudno jest się odnaleźć w takiej sytuacji i coraz trudniej dostrzec kierunek, w którym zmierza tytuł - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl

Grzędziński zajmował się przede wszystkim tematyką polskiej polityki. W maju ub.r., w trakcie protestu w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich rodziców, złożył zawiadomienie do prokuratury, po tym jak w efekcie zarządzenia Kancelarii Sejmu odmówiono przyznania mu jednorazowej akredytacji na teren parlamentu.

Na początku sierpnia Dariusz Grzędziński zaprotestował przeciw temu, że współpracę z „Faktem” jako felietonista zaczął Rafał Ziemkiewicz. Grzędziński przypomniał jego kilka ostrych stwierdzeń z ostatnich lat o różnych osobach, a także firmie Ringier Axel Springer Polska. W odpowiedzi Ziemkiewicz nie zgodził się z zarzutem, że zbudował swoją pozycję na pogardzie wobec słabszych. - Zrobiłem karierę, debiutując i latami pozostając w mediach będących na wojnie z pomagdalenkowym establishmentem, który wydawał się wówczas nie do pokonania - podkreślił.

Ostatecznie w „Fakcie” ukazał się tylko jeden felieton Rafała Ziemkiewicza, zawieszono też podobną współpracę z Tomaszem Lisem.

Przed pracą w „Fakcie” Dariusz Grzędziński był związany z Agencją Informacyjną Polska Press i „Polska The Times” oraz krótko z Dziennik.pl. Pracował też w public relations, przez dwa lata był rzecznikiem prasowym Fundacji Szansa dla Niewidomych.

W piątek po południu o odejściu z „Faktu” poinformowała Barbara Burdzy, dziennikarka działu politycznego. - Dziękuję za 1,5 roku wspólnej dziennikarskiej przygody. Do zobaczenia na szlaku - stwierdziła.

Przed pracą w „Fakcie” Burdzy była związana z Agencją Informacyjną Polska Press i „Polska The Times” oraz z Radiem Wnet.

Zaznaczyła, że po jej odejściu nie ma już żadnego dziennikarza w dziale politycznym „Faktu”. - Coś powiem... Praca w dziale politycznym Faktu (wówczas najlepszym w Polsce wg. mnie) była moim marzeniem. To ulga, że nie muszę dłużej patrzeć na gangrenę, która od kilku miesięcy toczy ten tytuł - oceniła Burdzy w kolejnym wpisie.

Duże roszady w „Fakcie”

Po tym jak w styczniu br. redaktor naczelną „Faktu” została Katarzyna Kozłowska, w redakcji nastąpiły spore zmiany personalne. Na początku marca wicenaczelnymi „Faktu” zostali Aldona Toczek i - po przejściu z „Super Expressu” - Marcin Kowalczyk. Jednocześnie Justyna Węcek-Łukawska zaczęła kierować nowym działem „Pieniądze, Prawo, Porady”, a Andrzej Kaniewski - sekcją „Opinie i Świat”.

W kwietniu z dziennikiem po trzech latach pracy rozstał się wicenaczelny Marcin Walter. Odszedł również inny wicenaczelny, a także szef portalu Fakt.pl, Maciej Karboński, który zdecydował się skupić na prowadzeniu własnej firmy Polska Grupa Infograficzna.

W maju z dziennikiem pożegnali się szef działu show-biznesowego Fakt.pl Łukasz Zając (pełnił tę funkcję od czerwca ub.r.), Wiesław Chełminiak i Łukasz Klekowski, którzy odpowiadali za dodatek „Fakt Historia”, oraz redaktorki Sylwia Bartosek-Środa i Iga Burniewicz.

Z „Faktem” pożegnali się również Tomasz Jarosz i Robert Szulc, którzy byli redaktorami w dziale Wydarzenia. Przeszli do Polskiej Agencji Prasowej, Jarosz został tam szefem redakcji zagranicznej, a Szulc jego zastępcą. Do zespołu PAP dołączyli też Bartłomiej Figaj (poprzednio dziennikarz działu miejskiego w „Fakcie”) i Jan Nielipiński (był redaktorem działu Wydarzenia „Faktu”).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Najwięcej roszad nastąpiło w dziale „Polityka”. Jego szef Mikołaj Wójcik po odejściu pod koniec sierpnia, został szefem klubowych mediów i komunikacji w Legii Warszawa. Z końcem września Agnieszka Burzyńska została przeniesiona do działu „Opinie”. Od dłuższego czasu tekstów nie piszą Łukasz Maziewski i Magdalena Rubaj, według naszych ustaleń oboje są na zwolnieniach lekarskich.

W tym tygodniu wypowiedzenie złożył reporter Radosław Gruca. - Po 5 latach odchodzę z „Faktu”. Koniec to początek. Zostaję z Wami tu i zrobię wszystko, żeby dokończyć sprawy, które zacząłem - stwierdził na Facebooku.

Gruca pisał głównie o polskiej polityce. Przed „Faktem” pracował m.in. w „Super Expressie” i „Dzienniku”. Niedawno ukazała się jego książka „Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”.

Z początkiem września funkcję szefa działu „Polityka” objął Tomasz Kozłowski, a szefa działu wydarzeń i zespołu reporterów - Dariusz Burliński. Natomiast pod koniec miesiąca wiceszefem działu politycznego został Donat Szyller, utworzono też nową sekcję „Pieniądze - Prawo - Porady”, do której z działu „Polityka” przeszła Justyna Węcek.

- Od kilku miesięcy wprowadzamy zmiany organizacyjne, które mają na celu lepsze przygotowanie naszego zespołu do wyzwań związanych z tym, co dzieje się na rynku prasy tradycyjnej (papierowej) i online. Integrujemy newsroom. „Fakt” i Fakt24.pl to dziś jedna redakcja. Wspólne kolegium redakcyjne dyskutuje o tym, które treści są najbardziej atrakcyjne dla czytelnika gazety papierowej, dla użytkownika internetowego „Faktu”, a które dla użytkownika social mediów - tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl te zmiany Katarzyna Kozłowska.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 214 677 egz., po spadku w skali roku o 8,02 proc. Natomiast portal Fakt.pl zanotował w lipcu 6,71 mln realnych użytkowników i 91,36 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dariusz Grzędziński i Barbara Burdzy odchodzą z „Faktu”. „Zniknęło 20 dziennikarzy stanowiących trzon gazety"

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nuff said
Nowa naczelna to zdaje się autorka wiekopomnego dzieła pt. "Alfabet Jadwigi Kaczyńskiej".
7 3
odpowiedź
User
Gość X
Nowa naczelna to zdaje się autorka wiekopomnego dzieła pt. "Alfabet Jadwigi Kaczyńskiej".

A Nie przypadkiem Staniszkis?
5 3
odpowiedź
User
bez komentarza
Jeszcze największa gazeta w kraju a ma obecnie dwie osoby w dziale politycznym...
10 0
odpowiedź
User
mysz
Trzon gazety XD Jeden pół roku na L4, reszta co chwilę po półtora miesiąca. Tytani pracy. Jestem rozbawiona :)
14 8
odpowiedź
User
nn
To nieprawda. Jedną.
6 0
odpowiedź