SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dariusz Jemielniak w radzie powierniczej Fundacji Wikimedia

Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, został członkiem rady powierniczej Fundacji Wikimedia, wydawcy Wikipedii.

Prof. Dariusz JemielniakArticle

Prof. Dariusz Jemielniak uzyskał najwięcej głosów w powszechnym głosowaniu, w którym udział wzięło ponad 5,5 tys. wikipedystów. Tym samym jako jedyny Polak i pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej wszedł w skład rady powierniczej Fundacji Wikimedia, będącej reprezentacją społecznego ruchu twórców haseł encyklopedycznych dostępnych w sieci pod domeną wikipedia.org.

Wyniki głosowania, w którym wyłoniono m.in. członków rady powierniczej Fundacji Wikimedia dostępne są tutaj.

Prof. Jemielniak od dawna aktywnie uczestniczy w tworzeniu Wikipedii, a w 2012 r. wszedł w skład siedmioosobowego komitetu finansowego przy Fundacji Wikimedia (więcej o tym) i został jego pierwszym przewodniczącym. Jest autorem etnograficznego badania międzynarodowej społeczności twórców haseł Wikipedii, które opisał w książce pt. "Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”, wydanej w 2014 r. w Polsce i w USA ("Common Knowledge. How Wikipedia Really Works”, Stanford University Press). Jest także autorem darmowego słownika internetowego ling.pl oraz serwisu angielski.edu.pl do nauki języka angielskiego.

Prof. Jemielniak (ur. w 1975 r.) jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych, specjalizującym się w zarządzaniu. Uprawia antropologię organizacji, dziedzinę z pogranicza zarządzania, socjologii i antropologii. Kieruje Katedrą Zarządzania Międzynarodowego i centrum badawczym CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesorski od Prezydenta RP. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej (2000), Fundacji Fulbrighta (2004), Fundacji Kościuszkowskiej (2007). Otrzymał liczne nagrody naukowe, m.in. tygodnika „Polityka” (2009) oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto znajduje się wśród finalistów prowadzonego w internecie plebiscytu polacyzwerwa.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dariusz Jemielniak w radzie powierniczej Fundacji Wikimedia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl