SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internauci zbierają podpisy pod petycją ws. przywrócenia Dariusza Rosiaka do Trójki

W sieci powstała petycja pod którą internauci zbierają podpisy z apelem o przywrócenie Dariusza Rosiaka na antenę Trójki. Dyrekcja stacji nie przedłużyła mu umowy, która wygasała pod koniec stycznia, co oznacza, że nie będzie on już prowadził „Raportu o stanie świata”.

Dariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna GoleniewskaArticle

Dariusz Rosiak – mimo że jego umowa obejmowała jeszcze prowadzenie dwóch ostatnich wydań „Raportu o stanie świata”, w audycji nie pojawił się już 18 stycznia oraz nie będzie gospodarzem programu, który miał być zaplanowany na 25 stycznia.

W ramówce dokonano zmiany – pojawiło się „Trójkowo, filmowo”, a kolejne wydanie „Raportu…” planowane jest dopiero na 1 lutego. Na razie Polskie Radio nie chciało zdradzić, kto je poprowadzi.

Dariusz Rosiak był związany z Trójką od 2006 roku, a informacja o jego odejściu z rozgłośni spotkała się z licznymi komentarzami - wiele osób – również pod naszymi artykułami pisało, że były wiernymi słuchaczami programu autorstwa Rosiaka.

W sieci na stronie petycjeonline.com powstał apel „Żądamy przywrócenia redaktora Dariusza Rosiaka na antenę radiowej Trójki” pod którym podpisało się do tej pory ponad 900 osób.
 
Czytamy w nim: „My - Słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia - pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw w sprawie nagłego zaprzestania współpracy z redaktorem tej stacji - panem Dariuszem Rosiakiem. Dziennikarz ten jest nie tylko wybitnym specjalistą w dziedzinie politologii, ale posiada również wyjątkowe umiejętności przybliżania słuchaczom wydarzeń z rejonu całego świata w sposób fascynujący i nietuzinkowy – podkreślono w apelu.

Dodano, że „jego audycje zawsze były należycie przygotowane od strony merytorycznej, a treść z nich płynąca pozwalała zrozumieć mechanizmy rządzące dzisiejszą światową polityką”. - Nigdy nie zabrakło nakreślenia historycznego tła danego tematu, a całość audycji dopełniała wyjątkowa muzyka z różnych zakątków globu – padają kolejne argumenty. - Zapraszani do studia, czy wypowiadający się telefonicznie goście, byli ekspertami najwyższej klasy w swojej dziedzinie, co czyniło program wyjątkowo ambitnym i ciekawym.

W oświadczeniu zaznaczono, że „redaktor Rosiak zawsze zachowywał obiektywizm w ocenie omawianego tematu - starał się nie stawiać gotowych tez, czy sugerować płynących wniosków - zostawiał tę przestrzeń słuchaczom”. - Nigdy też nie obnosił się ze swoim światopoglądem czy sympatiami politycznymi - co jest postawą unikatową w dzisiejszych mediach. Audycja "Raport o stanie świata" była dla nas - Słuchaczy - wyjątkową godziną w tygodniu, kiedy to - niezależnie od miejsca zamieszkania - Świat był bliżej nas, a my - mądrzejsi o kolejne przyswojone informacje - mogliśmy obserwować otoczenie z większym zrozumieniem i wrażliwością. Brak tej audycji na trójkowej antenie znacznie obniży poziom stacji i żadna publicystyka w czyimkolwiek wydaniu nie będzie w stanie wypełnić powstałej pustki - napisano w petycji.

Zaznaczono też, że „media publiczne powinny dbać o takie dziennikarskie brylanty jak redaktor Rosiak i w dobie powszechnej bylejakości, tandety i miernoty dawać im jak najszersze pole do działania i wpływania na intelektualny rozwój odbiorców. Zwracamy się więc do Państwa - decydentów co do poziomu i kształtu publicznej rozgłośni - o natychmiastową zmianę tej krzywdzącej nas wszystkich decyzji i jak najszybsze przywrócenie pana Dariusza Rosiaka do pracy w Polskim Radiu – apelują słuchacze radiowej Trójki.

Kilka dni temu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w oświadczeniu wyraziło „najwyższy niepokój” w związku z zakończeniem przez radiową Trójkę współpracy z Dariuszem Rosiakiem. Zaapelowało także do władz stacji o przywrócenie Rosiaka do pracy.

Dariusz Rosiak posiada niemal 30-letnie doświadczenie pracy w mediach. W latach 90. był korespondentem w Londynie, pisał dla „Życia”, „Życia Warszawy”, „Tygodnika Powszechnego”. Był zastępcą redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”, publikował w „Polityce”, pracował w BBC oraz „Rzeczpospolitej”.

Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

Spada słuchalność Trójki

W okresie od września do listopada 2019 roku udział w rynku radiowej Trójki spadł o 0,8 pkt. proc. - do 4,9 proc.

Od końca listopada na stałe dyrektorem Trójki jest Tomasz Kowalczewski (przez trzy tygodnie pełnił funkcję dyrektora), zastąpił na tym stanowisku Wiktora Świetlika. Natomiast w styczniu odwołano Mariusza Cieślika, wicedyrektora stacji. Zostaje jednak w spółce na stanowisku komentatora.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internauci zbierają podpisy pod petycją ws. przywrócenia Dariusza Rosiaka do Trójki

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rfd
Radio 3 Dinozaury sobie załóżcie
odpowiedź
User
inzynier
Nic to nie da niestety. Tow. Czabański nie zmieni swojej decyzji, bo wydałoby się, że się mylił.
odpowiedź
User
Gość X
Rogoyski komuś pomógł i przywrócił co nieco. Czabański nie ma z tym nic wspólnego. Rosiak nie ma po co wracać, bo dla PiS-u jest niewygodny. Czas się przerzucić na "trójkowo, filmowo". Stracił także fuchę w Jedynce w "Więcej świata".
odpowiedź