SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta szefa Trójki o powody rozstania z Dariuszem Rosiakiem. „Raport o stanie świata” z wydaniem internetowym

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się z zapytaniem do dyrektora Trójki, dlaczego stacja zakończyła współpracę z Dariuszem Rosiakiem. - Zmiany kadrowe powinny uwzględniać ich ewentualny wpływ na jakość prezentowanych materiałów - pisze Bodnar.

Dariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna GoleniewskaArticle

Dariusz Rosiak, autor i prowadzący program „Raport o stanie świata”, w styczniu rozstał się z radiową Trójką, bo Polskie Radio nie przedłużyło z nim umowy. Dziennikarz związany był z Trójką od 2006 roku. Internauci szybko utworzyli w sieci petycję z apelem o przywrócenie go na antenę.

Program wróci z innym prowadzącym

Pytana przez portal Wirtualnemedia.pl o dalsze losy programu rzeczniczka Polskiego Radia, odpowiada, że program wróci, lecz z innym prowadzącym. Na razie jednak nie zdradza, kto miałby prowadzić audycję, w jakim byłaby ona kształcie i kiedy miałaby wrócić na antenę.

Z pytaniem o powody rozstania się z dziennikarzem zwrócił się do dyrektora radiowej Trójki Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. - Zasadny jest postulat, by wszelkie zmiany kadrowe były przeprowadzone z uwzględnieniem ich ewentualnego wpływu na jakość prezentowanych materiałów prasowych. Następstwa braku pluralizmu w mediach są groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi, ponieważ przekładają się na naruszenie praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie - podkreślił w piśmie Adam Bodnar.

Rzecznik przedstawił także dyrektorowi „Trójki” konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej i poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych. - Ich ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze. Przekazywanie społeczeństwu różnorodnych informacji – w tym również poglądów kontrowersyjnych, czy skłaniających do dyskusji społecznej – ma istotny wpływ na jakość prezentowanych przez media informacji. Jest też warunkiem wypełniania przez nie swej misji. Media publiczne powinny stanowić instytucjonalną gwarancję wolności wypowiedzi i pluralizmu środków przekazu społecznego - napisał.

Tymczasem Dariusz Rosiak przygotowuje specjalne, jednorazowe wydanie swojego programu „Raport o stanie świata”. Ma ono zostać nadane w czwartek 6 lutego o godz. 18.00 na żywo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Partnerem wydarzenia jest Instytut Wolności, a o jakość streamingowanej transmisji ma zadbać firma Bivrost. - Wstęp wolny, przybywajcie wszyscy - zachęca dziennikarz.

 

Kilka dni przed Adamem Bodnarem zaniepokojenie z powodu zakończenia współpracy z Dariuszem Rosiakiem wyraziła też Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Centrum wydało oświadczenie, w którym zaapelowało do władz stacji o przywrócenie Rosiaka do pracy.

Według badania Radio Track w czwartym kwartale ub.r. Trójka miała 5,3 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,3 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich pyta szefa Trójki o powody rozstania z Dariuszem Rosiakiem. „Raport o stanie świata” z wydaniem internetowym

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Felis
A co na ten temat uważa Rada Europy ?
odpowiedź
User
Fazi
Darkowi dano szansę na dalszy rozwój na wolnym rynku ot co...
odpowiedź
User
LG
Odnoszę wrażenie, że RPO pyta tylko, kiedy zwalniają osoby nielubiące PiS. O osoby nielubiące PO nie pyta
odpowiedź