SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak działa rządowy program „TV+”? „Ponad 200 tys. wniosków”

W ciągu dwóch miesięcy Polacy złożyli ponad 200 tys. wniosków na dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora. W komunikacie resortu cyfryzacji odnośnie tych danych pojawiło się logo „TV+”. To najprawdopodobniej nawiązuje do rządowego programu „Rodzina 500 Plus”.

Wnioski o dofinansowanie na zakup telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł) można składać od 23 marca. Jest to możliwe za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej lub rządowej strony internetowej. Po uzyskaniu bonu można go wykorzystać w 3520 punktach sprzedaży w całej Polsce. To m.in. znane sklepy MediaMarkt, Euro RTV AGD, Media Expert czy Neonet. Program wdrożono, aby osoby zagrożone utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej wymieniły sprzęt. Ich liczba topnieje. Krajowy Instytut Mediów szacował, że w październiku ub.r. było to 2,27 mln gospodarstw domowych, a ostatnio 1,53 mln.

Dlaczego konieczna jest wymiana sprzętu?

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej objęła już województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, większość powiatów w wielkopolskim, północno-zachodnią część mazowieckiego. W poniedziałek do tych regionów dołączają: małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie świętokrzyskie, podkarpackie, południowa część mazowieckiego i południowo-wschodnia wielkopolskiego.

Zmiana standardu na DVB-T2/HEVC jest związana z przekazaniem części pasma zajmowanego przez naziemną telewizję operatorom telekomunikacyjnym, którzy będą mogli rozwijać sieć 5G. Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Osoby, które posiadają stare sprzęty, stracą więc dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam, jeśli ich nie wymienią.

145 tys. zrealizowanych wniosków o bony

Resort cyfryzacji poinformował, że do tej pory na ponad 200 tys. wniosków na dofinansowanie zrealizowano 145 tys. Z danych KIM wynika jednak, że nowych sprzętów od jesieni zakupiono aż 740 tys. Część odbiorców mogła dokonać wymiany sprzętu przed wprowadzeniem bonów. Inne osoby mogą obawiać się, że w przypadku skorzystania z dofinansowania, będą ścigane z tytułu niepłacenia za abonament radiowo-telewizyjny.

DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę jakości ich obrazu. W województwach, gdzie doszło do zmiany, wszystkie stacje w nowym standardzie są nadawane w jakości HD (wysokiej rozdzielczości). Jesienią Telewizja Polska planuje uruchomić nowe kanały tematyczne. Będą to prawdopodobnie TVP Nauka, TVP 4K i TVP Muzyka.

Dołącz do dyskusji: Jak działa rządowy program „TV+”? „Ponad 200 tys. wniosków”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
Jak działa rządowy program inflacja+ też widać zwłaszcza że jest w czołówce europejskiej
odpowiedź
User
Tomek
Inflacja+ to tez ich?
odpowiedź
User
Marcin
Czekam na programy kuchenka+, lodówka+ czy zmywarka+. Nareszcie każdy z nas będzie miał sprzęty na które zasługujemy. A że miesięczny rachunek będzie wielkości połowy pensji to mało istotne... Synek powiedz, kto tyle dal...
odpowiedź