SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Darowizna na blog do kwoty 4902 zł bez podatku. Konieczny spis wpłacających

Osoby prowadzące własny blog mogą bez podatku przyjmować datki na jego rozwój w wysokości nie przekraczającej 4902 zł od każdego darczyńcy - wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Przekroczenie tej kwoty wiąże się z koniecznością rozliczeń z fiskusem, a bloger w wypadku kontroli powinien posiadać imienny spis osób wpłacających datki.

fot. Shutterstock.comArticle

Na początku października br. jeden z blogerów zwrócił się do fiskusa z pytaniem czy powinien płacić podatek od darowizn wpłacanych na jego konto przez czytelników bloga. Pieniądze mają być przeznaczone na dalszy rozwój serwisu i publikowanych w nim treści.

Do 4902 zł bez podatku

Na pytania o darowizny zadane przez blogera odpowiedzi udzielił prezes Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w opinii wydanej 19 października br.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako podatnik VAT – czytamy w treści opinii. - Wnioskodawca prowadzi ekspercki blog internetowy, w ramach którego dzieli się wiedzą z użytkownikami serwisu. Wszystkie treści są dostępne na stronie bezpłatnie dla użytkowników. Wnioskodawca chciałby zainstalować na blogu moduł umożliwiający dobrowolne przekazanie jemu jako właścicielowi strony wpłat środków pieniężnych (darowizn) za pośrednictwem przelewów internetowych od Czytelników na konto firmowe Wnioskodawcy. Celem wpłat od Czytelników będzie rozwój serwisu – wpłacający nie otrzymają żadnej korzyści (nagrody) w związku z wpłatą.

Bloger zapytał, czy w związku z opisaną sytuacją opodatkowaniu podlegają tylko środki o wartości przekraczającej 4902 zł – jeżeli obdarowanym jest osoba wchodząca w skład III grupy podatkowej, natomiast jeżeli wspomniana kwota nie zostanie przekroczona, to czy powstaje obowiązek podatkowy.

Jak tłumaczy KIS zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podlegają środki o wartości przekraczającej: 1) 9637 zł – jeżeli obdarowanym jest osoba wchodząca w skład I grupy podatkowej (zaliczamy tu małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów); 2) 7276 zł – jeżeli obdarowanym jest osoba wchodząca w skład II grupy podatkowej (zaliczamy tu zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych); 3) 4902 zł – jeżeli obdarowanym jest osoba wchodząca w skład III grupy podatkowej (zaliczamy tu innych nabywców, czyli osoby obce).

Fiskus wyjaśnia, że bloger nie zapłaci podatku w sytuacji gdy suma darowizn od jednego darczyńcy nie przekroczy wspomnianych 4902 zł w ciągu 5 lat. Według KIS bez znaczenia jest przy tym sposób przekazania przez darczyńcę pieniędzy – mogą być one przelewane na konto związane z prowadzoną przez blogera działalnością gospodarczą.

Potrzebny spis darczyńców

KIS tłumaczy w swojej opinii, że po przekroczeniu kwoty 4902 zł od jednego darczyńcy osoba obdarowana zostaje obłożona obowiązkiem podatkowym.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy – podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku - głosi opinia fiskusa. - Podatek naliczany jest zależnie od wartości otrzymanej darowizny, według tabeli określonej w tym przepisie. Dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej stawka podatku wynosi:
12% dla darowizn do kwoty 10.278 zł,
1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł dla darowizn w przedziale od 10 278 zł do 20 556 zł,
2 877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł dla darowizn o wartości przekraczającej 20 556 zł.

Podatnicy podatku są obowiązani złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

KIS zaznacza też, że najlepiej aby na potwierdzenie braku obowiązku podatkowego obdarowany był w posiadaniu imiennego spisu darczyńców i wpłaconych przez nich sum pieniędzy (wystarczy imię i nazwisko oraz numer konta wpłacającego darowiznę).

Z prowadzeniem twórczej działalności w internecie wiąże się coraz więcej zobowiązań podatkowych, a fiskus nie we wszystkich sprawach idzie na rękę blogerom czy vlogerom. Kilka tygodni temu okazało się, że youtuberzy w interpretacji służb fiskalnych nie mogą odliczyć od podatku kosztów produkcji publikowanych przez siebie filmów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Darowizna na blog do kwoty 4902 zł bez podatku. Konieczny spis wpłacających

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl