SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dawny Gdańsk w sieci na 3 000 zdjęć

Ponad 3 000 zdjęć i pocztówek zdigitalizowanych przez Muzeum Gdańska, dokumentujących historię miasta, zostało udostępnionych w otwartych zasobach online.

Article

Odbudowa Gdańska oczami Kazimierza Lelewicza

Pierwszy zbiór liczący 1 600 negatywów czarno-białych 6 x 6 cm (film zwojowy, typ 120) obejmuje kolekcję autorstwa Kazimierza Lelewicza – fotografa związanego z Gdańskiem.

Kazimierz Lelewicz (ur. 1896 w Lubartowie, zm. 1986 w Gdańsku) był członkiem założycielem Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, członkiem założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletnim pracownikiem Studium Fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dlatego też część negatywów dotyczy miejsca pracy autora - Politechniki Gdańskiej.

"Negatywy Kazimierza Lelewicza ukazują mozolny proces odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych począwszy od lat 40. aż po lata 70. zeszłego stulecia. Kadry dokumentują nie tylko architekturę, ale również ludzi zaangażowanych w powstawanie miasta od nowa. Materiały te stanowią niezwykle ciekawy zbiór do badań i studiów nad powojenną odbudową Gdańska, ale mamy też nadzieję, że udostępnione online będą cieszyć się dużym zainteresowaniem osób nie związanych zawodowo z historią czy architekturą." - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Negatywy Lelewicza będące w kolekcji Muzeum Gdańska dokumentują miasto zniszczone działaniami wojennymi, jego odbudowę i wielkie zaangażowanie ludności cywilnej oraz nowe budynki powstające w latach 60- i 70-tych. To materiał do zobaczenia jak rozwijał się Gdańsk i powstawały nowe dzielnice.

Pocztówki z Gdańska

Drugą partią jest kolekcja 1 459 pocztówek zakupionych przez Muzeum Gdańska w 2018 r. Kluczem tej kolekcji są polskie wydawnictwa, które w okresie międzywojennym wydawały karty pocztowe z widokami gdańskimi.

Na pocztówkach z okresu międzywojennego, głównie z lat 1929-1935, umieszczano widoki Głównego Miasta i znajdujące się tam obiekty – kościoły, zabytkowe kamienice, widoki z wież na panoramę miasta, nadbrzeże Motławy i cumujące statki czy urokliwe widoki Oliwy oraz nadmorskie promenady i domy plażowe. Oprócz Gdańska na kartkach pocztowych widniały również zdjęcia Sopotu i kuracjuszy na plażach.


Powyższe zbiory można oglądać i bezpłatnie pobrać na komputer ze strony Dziedzictwo-gdansk.pl. Całość zdjęć dostępna jest też pod tym adresem.

Ponad 10 000 obiektów do końca 2020 r.

W drugim etapie projektu zostaną zdigitalizowane i również udostępnione publicznie obiekty z kolekcji numizmatów (3 500 sztuk) oraz szklane negatywy i diapozytywy z lat 30. i 40. XX w. (51 sztuk).

Liczba pokazywanych online obiektów ma wzrosnąć łącznie do 10 000 w 2020 r. To dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 101 tys. zł., dla wartego blisko 148,5 tys. zł projektu.

Niezależnie do sieci trafiają również eksponaty muzeum, pamiątki przekazywane przez mieszkańców Gdańska z intencją ich digitalizacji i umieszczenia w sieci, a także fragmenty wywiadów z mieszkańcami o historii Gdańska, które publikowane są w ramach Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dawny Gdańsk w sieci na 3 000 zdjęć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl