SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W debacie wyborczej TVP będą napisy i tłumaczenie na język migowy

Debata prezydencka na antenie Telewizji Polskiej będzie wyemitowana ze wszystkimi ułatwieniami dla osób niesłyszących, a pismo regulujące tę kwestię trafiło do Polskiego Instytutu Praw Głuchych 22 kwietnia, czyli na długo przez zapytaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Debata przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, fot. TVPArticle

W środę w telewizji publicznej ma się odbyć debata prezydencka - z zachowaniem wszelkich obostrzeń bezpieczeństwa, nałożonych przez rząd na czas pandemii koronawirusa. Poprowadzi ją Michał Adamczyk. Kilka dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, zwrócił się z pismem do p.o. prezesa TVP Macieja Łopińskiego, by transmisja z tego wydarzenia była w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, czyli by zawierała napisy oraz tłumaczenie na polski język migowy. Adam Bodnar stwierdził, że do jego biura wpłynęło kilkadziesiąt wniosków od osób z niepełnosprawnością słuchu – głuchych i słabosłyszących. Mieli oni zwrócić się z prośbą o zapewnienie dostępności debaty kandydatów na urząd Prezydenta RP.

Jak się dowiedzieliśmy w centrum informacyjnym Telewizji Polskiej, pismo Rzecznika Praw Obywatelskich (datowane na 30 kwietnia) jeszcze nie wpłynęło do biura prezesa nadawcy, lecz znana jest już odpowiedź na jego apel. Telewizja bowiem na ponad tydzień przed apelem rzecznika skontaktowała się z przedstawicielstwem osób niesłyszących i  uzgodniła kwestię dostępności debaty dla tej grupy odbiorców.

- Telewizja Polska znając swoje obowiązki i powinności już 22 kwietnia 2020 r., skierowała pismo do Pana Stanisława Porowskiego, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Polskiego Instytutu Praw Głuchych, w którym informuje o tym, że debata prezydencka zostanie wyemitowana ze wszystkimi ułatwieniami dla osób niesłyszących. Obejmuje to wyświetlanie napisów, jak również tłumaczenia na język migowy - przekazało nam centrum informacji TVP. Z naszych informacji wynika, nadawca jest już w pełni przygotowany technicznie na emitowanie debaty prezydenckiej z ułatwieniami dla niesłyszących.

Telewizja Polska pokaże przedwyborczą debatę kandydatów na prezydenta w środę 6 maja o godz. 20.30 w TVP1. Organizacja takiej debaty to ustawowy obowiązek nadawcy. Wydarzenie odbędzie się w studiu Telewizji Polskiej nr 5 na Woronicza, wyprodukuje je Telewizyjna Agencja Informacyjna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W debacie wyborczej TVP będą napisy i tłumaczenie na język migowy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
v
a będzie też tłumaczona na język propagandowy czy domyślnie w takiej wersji ją zorganizują?
odpowiedź
User
Tobik
NIE oglądam kłamstwa TVP i nie głosuje na DUDE DUPAA
odpowiedź
User
Datork
wyłącz TVP włącz myślenie
odpowiedź