SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Decyzje Anny Streżyńskiej są ważne

Akt powołania Anny Streżyńskiej na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nadal obowiązuje - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok NSA ostatecznie przecina żądania wysuwane głównie przez Telekomunikację Polską, by unieważnić decyzje prezesa UKE jako wydane przez osobę powołaną na tę funkcję z naruszeniem prawa - podała "Rz".

- Powołanie Anny Streżyńskiej na stanowisko prezesa UKE to akt, który dotąd, dopóki nie zostanie unieważniony w jakimkolwiek trybie, będzie korzystał z domniemania obowiązywania. Przy okazji rozpatrywania skargi na indywidualną decyzję prezesa UKE brak jest podstaw prawnych, by kontrolować akt powołania przez premiera - tłumaczył sędzia Jacek Chlebny w uzasadnieniu wyroku (sygn. II GSK 62/07). Według NSA sąd może stosować środki służące usunięciu naruszenia prawa w stosunku do czynności lub aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach sprawy, której dotyczy skarga.

- Nie ma podstaw, by kontrolować akt, który nie mieści się w przedmiocie skargi - twierdzi sąd. NSA uchylił jednak zaskarżony wyrok WSA ze względu na zbytnią lakoniczność uzasadnienia, nie przesądzając jednak merytorycznie sporu. Podobne stanowisko sąd wyraził w drugiej rozpatrywanej wczoraj sprawie (II GSK 61/07). TP zaskarżyła decyzję dotyczącą sprzeciwu urzędu na zmianę tzw. planu socjalnego na plan społeczny. Sąd oddalił skargę, uznając, że wyrok WSA nie naruszał prawa. W uzasadnieniu NSA stwierdził, że analiza przepisów nie daje podstaw do przyjęcia, że powierzenie funkcji p.o.

- Jest to bardzo ważny wyrok, ponieważ NSA jednoznacznie uznał, że decyzje prezesa UKE nie mogą być podważane w postępowaniach dotyczących indywidualnych decyzji administracyjnych - mówi "Rz" mec. Andrzej Springer z kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. -Sąd słusznie też wskazał, że nie jest władny orzekać o powołaniu prezesa UKE i że dokonane ono zostało przez właściwy organ, czyli przez premiera.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Decyzje Anny Streżyńskiej są ważne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl