SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 610 tys. osób z dopłatami do dekodera i telewizora DVB-T2/HEVC

Dopłaty do zakupu dekoderów lub telewizorów obsługujących nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC przyznano 610,2 tys. osobom. W sklepach wykorzystało je 537 tys., większość dostała 100 zł na dekoder.

Według danych z rządowego serwisu Otwarte Dane do 26 grudnia pozytywnie rozpatrzono i wydano dokładnie 610 160 dopłat na zakup dekodera lub telewizora obsługującego DVB-T2/HEVC - wprowadzony wiosną br. nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej.

508 393 wniosków złożono w placówkach Poczty Polskiej, a 101 767 na rządowej platformie internetowej gov.pl.

W punktach sprzedaży wykorzystano jak dotąd 536 963 dopłat: 446 445 świadczeń o 100 zł na zakup dekodera i 90 518 po 250 zł na kupno telewizora.

To oznacza, że łączna wartość zrealizowanych dopłat wynosi 67,27 mln zł. Na początku czerwca Cyfryzacja KPRM informowała, że złożono ponad 300 tys. zł wniosków o dopłatę.

Jak złożyć wniosek o dopłatę na dekoder lub telewizor

Wnioskodawca otrzymuje unikalny kod, który umożliwi realizację dofinansowania. Jak zaznaczył Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, kod jest wysyłany na podany w formularzu adres e-mail (jeśli wniosek został złożony online) lub przekazywany przez pracownika Poczty Polskiej w postaci wydruku.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się 1164 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 3807 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce - podkreślono w komunikacie z początku grudnia.

Składając wniosek o dofinansowanie, świadczeniobiorca oświadcza m.in., że jego gospodarstwo domowe ze względu na trudną sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Realizacja świadczenia przy zakupie bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych), może zostać w świetle prawa uznana za nadużycie - zaznaczono.

Z programu będzie można skorzystać tylko do końca grudnia br.

Telewizja cyfrowa przełączona na DVB-T2/HEVC wiosną

Przejście na nowy standard nadawania zrealizowano w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Nowy standard telewizji naziemnej umożliwia także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Ponad 610 tys. osób z dopłatami do dekodera i telewizora DVB-T2/HEVC

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iryk
610 osób jest muszce zapłacić abonament...listonosz upomni precz TVP
odpowiedź
User
Mr
I pieniążki wpadną z abonamentu.
odpowiedź
User
Prezes TV
A potem będzie płacz jak TVP przejdzie na DVB-T2 i okaże się, że dziesiątki tysięcy osób nie stań na zakup STB oraz nie mogą już skorzystać zo dopłat.
odpowiedź