SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Delegaci SDP apelują o zmianę finansowania mediów publicznych i klauzulę sumienia w prawie prasowym

Delegaci zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wystosowali apel o przygotowanie i przyjęcie zmiany systemu finansowania działalności publicznej radiofonii i telewizji. Domagają się również zmian precyzujących w prawie prasowym, m.in. wprowadzenia do niego klauzuli sumienia.

fot. Shutterstock.com Article

Przesłany portalowi Wirtualnemedia.pl apel delegatów SDP jest skierowany do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Delegaci oceniają w nim, że niedopuszczalne jest „dalsze trwanie sytuacji, w której mało skuteczny system poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego upośledza zdolność mediów publicznych do właściwej realizacji ich ustawowych obowiązków, służy zarządom tych mediów za usprawiedliwienie dla komercjalizacji ich oferty programowej, zwłaszcza TVP SA, powoduje marginalizację oddziałów regionalnych TVP SA oraz ogranicza rozwój i zubaża ofertę programową radiofonii publicznej, zwłaszcza regionalnej”.

Delegaci stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi, żeby część środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego lub opłaty audiowizualnej przekazywać mediom prywatnym. - Obowiązkiem władz Rzeczypospolitej jest wzmacnianie zdolności publicznej radiofonii i telewizji do właściwego pełnienia służby publicznej, a nie przeznaczanie pieniędzy podatników na wzmacnianie komercyjnych konkurentów mediów publicznych - podkreślają.

Jednocześnie apelują do prezydenta, premier i marszałka Sejmu o wniesienie pod obrady parlamentu, a następnie uchwalenia ustawy „wprowadzającej taki system finansowania działalności publicznej radiofonii i telewizji, który zagwarantuje tym mediom możność rzeczywistego wykonywania misji nałożonej na nie przez ustawę o radiofonii i telewizji”.

Ponadto delegaci domagają się pilnych zmian w prawie prasowym, ponieważ obecnie jest ona ich zdaniem „nieprecyzyjna i nie odpowiada realiom wykonywania zawodu dziennikarza”. Przede wszystkim chcą, żeby sprecyzowano definicję zawodu dziennikarza (zgodnie z obecnymi uwarunkowaniami wykonywania tej profesji), usunięcie odpowiedzialności wynikającej z artykułu 212 Kodeksu karnego, zagwarantowania dziennikarzom prawa zachowania tajemnicy dziennikarskiej, likwidacji obowiązku autoryzacji oraz zdefiniowania i wprowadzenia i klauzuli sumienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Delegaci SDP apelują o zmianę finansowania mediów publicznych i klauzulę sumienia w prawie prasowym

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Zmiana precyzująca w postaci klauzuli sumienia:) Brawo:)
21 9
odpowiedź
User
YKK
A i zapomnieli o intronizacji Jezusa na fotel prezesa TVP.
49 10
odpowiedź
User
Marian
Ja już dawno wstąpiłem w tej sprawie do wymienionych Dostojników .
Pytam dlaczego w województwie Śląskim od lat bardzo dobrze działa ściągalność abonamentu rtv .

Pytam dlaczego od lat słaba ściągalność abonamentu rtv w Mazowieckim i pozostałych województwach w Kraju?

Pytam czy prawo nie dotyczy woj. Mazowieckiego oraz pozostałych województw w Kraju?

Zabierane są pieniądze z abonamentu rtv do Warszawy, aby utrzymać TVP oraz PR - dla Żywiecczyzny zlikwidowano wszystkie programy telewizyjne , sponsoruję się uruchomienia radia cyfrowego w województwach gdzie słaba ściągalność abonamentu rtv. W ten sposób Prezesi TVP, PR promuje niepłacenie abonamentu rtv?
Podzielono kolejny raz województwo Śląskie . Brak poszanowania osób wpłacających ,,Czy się stoi ,czy się leży abonament Centrali się należy"

Wpływy z abonamentu rtv woj. śląskie w odniesieniu do Polski powyżej 15% - na 1 miejscu od 2006 – 2014 roku
11 9
odpowiedź
User
Marek
Likwidacja autoryzacji. Już sobie wyobrażam w jaki sposób można by w takiej sytuacji interpretować wypowiedzi osób z krótymi przeprowadzało się wywiad.
15 9
odpowiedź
User
yo
klauzula sumienia i brak wymogu autoryzacji . . . kurka wodna jak mi się to nie skleja;
15 9
odpowiedź