SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deutsche Bank Polska: rekordowe wyniki w 2011, chcemy je poprawić w 2012

Deutsche Bank Polska, który wypracował w 2011 r. rekordowe historycznie wyniki finansowe, nadal chce je poprawiać, poinformował prezes Krzysztof Kalicki. W jego ocenie, motorami wzrostu powinna być bankowość transakcyjna oraz finansowanie projektów infrastrukturalnych i energetycznych.

Deutsche Bank Polska: rekordowe wyniki w 2011, chcemy je poprawić w 2012

"Ubiegły rok był dla naszego banku rekordowy w historii. Mimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych w 2011 r., bank nie tylko osiągnął, ale nawet przekroczył zakładane cele finansowe i biznesowe" - powiedział Kalicki podczas konferencji prasowej.

Zysk brutto banku wyniósł 140,47 mln zł w 2011 r. wobec 113,93 mln zł rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 113,75 mln zł wobec 90,83 mln zł. Zwrot z kapitału (ROE) brutto wyniósł 27% wobec 22% rok wcześniej.

Wynik z działalności podstawowej wyniósł 257 mln zł wobec 240 mln zł rok wcześniej. Wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) pozostał na takim samym poziomie, jak rok wcześniej i wyniósł 46%.

Bank zanotował także wzrost przychodów w segmencie bankowości transakcyjnej do 101 mln zł wobec 86 mln z rok wcześniej. Liczba przetworzonych operacji wzrosła o 42% do 16,4 mln. Przychody z działalności handlowej wyniosły 83 mln zł i były niższe o 4 mln zł w porównaniu z 2010 r.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 29,0% wobec 26,0% rok wcześniej.

Aktywa grupy (Deutsche Bank Polska i DB Securities) wyniosły 6,29 mld zł na koniec 2011 r. wobec 5,11 mld zł rok wcześniej.

"W tym roku zakładamy dalszy wzrost i poprawę wyników finansowych, choć z powodu rekordowego roku 2011 i spodziewanego spowolnienia w gospodarce, będzie to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Jednak od pierwszych miesięcy jesteśmy bardzo aktywni i zrealizowaliśmy m. in. emisję papierów skarbowych MinFin na 1 mld USD" - powiedział Kalicki.

Prezes dodał, że liczy na kontynuację, a nawet na znaczącą poprawę współpracy z resortem finansów przy kolejnych ewentualnych tego typu operacjach, a także z resortem skarbu przy ewentualnych prywatyzacjach spółek skarbu państwa. Oczekuje także znaczącej ilości transakcji na rynku wtórnym i instrumentów pochodnych.

"Widzimy, że polskie spółki są mocni 'zlewarowane' i trudno im będzie dalej się zadłużać, a drugiej jednak strony, aby utrzymać konkurencyjność, inwestycje są konieczne. W tej sytuacji wydaje się, że wzrośnie liczba nowych emisji akcji czy obligacji" - powiedział prezes.

Kalicki przypomniał, że Deutsche Bank zdobył w ubiegłym roku nowe i bardzo istotne doświadczenia w tego typu operacjach. Doradzał bowiem m. in. w transakcji przejęcia Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka, Polbanku EFG przez Raiffeisena, IPO Banku BGŻ czy połączeniu platform "n" i Cyfra+.

"W tym roku o tak spektakularne transakcje może być trudniej, ale powinno być więcej globalnie. Jednak z powodu nadal niepewnej - ale powoli stabilizującej - się sytuacji gospodarczej spodziewam się, że zdecydowanie więcej będzie ich w II niż w I połowie roku" - ocenił prezes banku.

Dodał, że spółka planuje także rozwój pozostałych linii biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania projektów infrastrukturalnych i energetycznych. Systematycznie rozwijane będą także produkty dla klientów oraz platformy transakcyjne. Polski oddział chce także coraz więcej znaczyć w strukturze całej globalnej Grupy.

"Tworzymy obecnie spółkę, która będzie świadczyć usługi konsultingowo-doradcze dla całej grupy w zakresie usług finansowych w naszym regionie. Dzięki temu oczekujemy, że pozycja polskiego oddziału znacząco wzrośnie w globalnej strukturze banku" - podsumował Kalicki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deutsche Bank Polska: rekordowe wyniki w 2011, chcemy je poprawić w 2012

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl