SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deutsche Welle, Interia i Wirtualna Polska z akcją "Zbrodnia bez kary" z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej

Dzień przed obchodami 80. rocznicy napaści nazistowskich Niemiec na Polskę Deutsche Welle, Wirtualna Polska oraz Interia wystartują z cyklem reportaży "Zbrodnia bez kary". Będzie on poświęcony hitlerowskim zbrodniarzom, którzy uniknęli odpowiedzialności za popełnione przestępstwa oraz ich ofiarom.

fot. Shutterstock.com Article

Po 80 latach od rozpoczęcia wojny – w ramach wspólnej akcji "Zbrodnia bez kary" – redakcje Deutsche Welle, Interia i Wirtualna Polska chcą pokazać historie oprawców, którzy po wojnie pozostali bezkarni i przywrócić pamięć ich ofiarom.

- Oprócz zbrodniarzy z pierwszych stron gazet, jak Josef Mengele, nazistowska machina opierała się na wielu osobach mniej znanych, ale równie mocno zaangażowanych w realizację hitlerowskiego planu eksterminacji. Ci ludzie często robili nowe kariery już po wojnie, udając praworządnych obywateli. Nie wszystkim da się po latach udowodnić zbrodnie. Ale odzieramy ich z nimbu niewinności. I przywracamy pamięć o ich ofiarach - komentuje Tomasz Machała, redaktor naczelny Wirtualnej Polski.

Z kolei Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny portalu Interia.pl podkreśla, że sprawców zbrodni, tych w mundurach i „zwyczajnych” Niemców "łączy to, jak bez skrupułów i bez wyrzutów sumienia wrócili po wojnie do pracy w urzędach, w policji, w sądach, w szpitalach czy na uczelniach". - Nowe państwo niemieckie robiło wiele, żeby zamazać ich winy i rozgrzeszyć z popełnionych przestępstw - uważa.

Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji Deutsche Welle dodaje, że "uczciwe rozprawienie się z tym, co pisarz Ralph Giordano nazwał »drugą niemiecką winą«, ma pokazać, że bezpardonowe rozliczenie się z historią jest jedyną drogą, by wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość". - Ten proces zaobserwowaliśmy także u niektórych rodzin sprawców. Są tu wstrząsające historie zbrodni i hańby, ale i uznania winy i pojednania. Ta akcja pokazuje też, że dziś Niemcy są zupełnie innym krajem - podkreśla.

Dziennikarze z Polski oraz Niemiec badali archiwa, zdjęcia, pamiętniki oraz odbywali spotkania ze świadkami historii, dzięki czemu mogli odtworzyć losy funkcjonariuszy III Rzeszy, których zbrodnie pozostały bez kary, a także - ich ofiar.

Akcja "Zbrodnia bez kary" wystartuje 31 sierpnia br. i potrwa do połowy listopada. Materiały w formie reportaży będą publikowane w każdą sobotę na łamach Deutsche Welle, Interii oraz Wirtualnej Polski. W ramach cyklu ma ukazać się kilkadziesiąt tekstów, opracowanych wspólnie przez 20 dziennikarzy.

Według danych z badania Gemius/PBI w lipcu br. stronę główną WP.pl odwiedziło 11,2 mln realnych użytkowników (to 40,07 proc. wszystkich polskich internautów), którzy wykonali tam 548,7 mln odsłon, a każdy spędził przeciętnie 69 minut i 27 sekund.

Z kolei strona Interii miała 4,82 mln realnych użytkowników, zanotowała 206 922 mln odsłon oraz 64 minuty i 40 sekund średniego czasu korzystania (wzrost zasięgu o 17,27 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deutsche Welle, Interia i Wirtualna Polska z akcją "Zbrodnia bez kary" z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polka
Onet się nie włączył? Ciekawe
8 2
odpowiedź
User
Thorsten
„Nowe państwo niemieckie robiło wiele, żeby zamazać ich winy i rozgrzeszyć z popełnionych przestępstw” bardzo dobrze ze to zostało powiedziane
5 1
odpowiedź
User
Alex
Gratulacje. Dobry pomysł - tak się robi wartościowe dziennikarstwo.
3 0
odpowiedź