SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dezinformacja na stronach Wikipedii. Zablokowano grupę redaktorów z Chin

Właściciele internetowej encyklopedii zablokowali siedmiu redaktorów z Chin, którzy za pomocą Wikipedii próbowali szerzyć dezinformację. Tworzyli treści zgodne z narracją oczekiwaną przez władze Państwa Środka.

Article

Wikipedia to internetowa encyklopedia funkcjonująca w sieci od 2001 r. Oferuje bazę wiedzy z wielu dziedzin, a artykuły przygotowywane przez wolontariuszy opisują mniej lub bardziej szczegółowo konkretne hasła. Obecnie Wikipedia jest dostępna w 299 wersjach językowych, w tym także po polsku.

W tej chińskiej mniej więcej rok temu zaczęto baczniej przyglądać się pojawiającym się tam opisom różnych haseł. Fundacja Wikimedia, która jest operatorem Wikipedii, objęła wówczas nadzorem chińską wersję internetowej encyklopedii. Jak tłumaczono, latem tego roku pojawiło się tam "wiarygodne zagrożenie" dla bezpieczeństwa wolontariuszy tworzących redakcję serwisu.

Zakazano działalności siedmiu redaktorom

- Ta sprawa ma bezprecedensowy zasięg - powiedziała BBC News Maggie Dennis, wiceprzewodnicząca Fundacji Wikimedia. Dodała, że od prawie roku bada infiltrację chińskojęzycznej Wikipedii. "Fundacja walczy z przechwytywaniem serwisu. To sytuacja, gdy grupa osób przejęła kontrolę nad redagowaniem Wikipedii, aby faworyzować określony punkt widzenia" - mówiła Maggie Dennis. Chodziło o realizację celów zgodnych z oficjalną polityką władz chińskich.

Fundacja Wikimedia utworzyła zespół ds. dezinformacji. W ramach przeprowadzonego śledztwa zakazano działalności siedmiu redaktorom, a dwunastu odebrano uprawnienia administrowania stroną chińskojęzycznej wersji Wikipedii.

Po tej decyzji oskarżono Fundację, że działa sprzecznie "z uczuciami i opiniami społeczności”.

Dołącz do dyskusji: Dezinformacja na stronach Wikipedii. Zablokowano grupę redaktorów z Chin

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmmm
Właściciele internetowej encyklopedii

Obecnie Wikipedia jest dostępna w 299 wersjach językowych

hmm
odpowiedź