SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miesięcznik „Dialog” nie będzie się ukazywał

Instytut Książki wstrzymał wydawanie miesięcznika „Dialog” do czasu wyłonienia nowego redaktora naczelnego. Z końcem roku kończy się okres zatrudnienia Antoniego Wincha na tym stanowisku, wydawca 8 stycznia 2024 roku ogłosi konkurs na jego następcę.

Instytut Książki, wydawca poświęconego współczesnej dramaturgii miesięcznika „Dialog”, w komunikacie poinformował, że podjął decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu na stanowisko redaktora naczelnego tytułu.

Do czasu jego rozstrzygnięcia pracami redakcji pokieruje zastępczyni redaktora naczelnego dr hab. Joanna Krakowska-Narożniak. Również do tego czasu miesięcznik nie będzie wydawany.

Konkurs ma zostać ogłoszony 8 stycznia przyszłego roku, oceną zgłoszeń zajmie się specjalnie powołana komisja konkursowa. Wstrzymanie wydawania planowanej jest do końca marca.

„Powodem podjęcia tych działań jest konieczność ustabilizowania i naprawy sytuacji w redakcji miesięcznika oraz wyłonienie redaktora naczelnego w transparentnej, otwartej procedurze” - zaznaczono w komunikacie.

Od końca kwietnia br. do końca tego roku redaktorem naczelnym pisma jest dr Antoni Winch. Zdecydował się nie przedłużać umowy na stanowisku. Zespół redakcyjny protestował przeciwko jego powołaniu, nazywając je „przynoszeniem redaktora w teczce”.

„Kryzys trwa”

„Brak akceptacji nowego przełożonego wyrażany publicznie przez członków redakcji oraz działania mające na celu m.in. deprecjonowanie przebiegu jego dotychczasowej kariery zawodowej, w tym – także publiczne – rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przyczynach i okolicznościach zakończenia pracy w Polskiej Akademii Nauk, mogły naruszyć jego dobra osobiste i w istocie uniemożliwiły normalną pracę redakcji” - stwierdzono w komunikacie instytutu.

I dodano, że „pracownicy redakcji wyrazili także swoje stanowisko wobec wydawcy – Instytutu Książki, zgodnie z którym nie zaakceptują żadnego innego kandydata poza wskazanym przez siebie, pochodzącym z redakcyjnego grona. Podejście to nie znajduje oparcia w żadnych normach prawnych, ma charakter ultimatum, a ponadto nie wynika z przyjętej praktyki redakcyjnej”.

Instytut stwierdził także, że konflikt miał miejsce już za kierownictwa poprzedniego naczelnego, Jacka Sieradzkiego. „Dotychczas podjęte działania, które miały na celu poprawę sytuacji, zostały odrzucone przez pracowników redakcji i w efekcie nie przyniosły jego rozwiązania” - podkreślono.

„Kryzys »Dialogu« trwa, mimo że Zespół Redakcyjny wciąż jest gotowy do pracy oraz przedstawił dyrektorowi Jaworskiemu projekt styczniowego numeru” - skomentowano na facebookowym fanpage'u Dialog Puzyny (prowadzi go fundacja powołana przez zespół redakcyjny pisma).

„Dialog” podlegał ministrowi Piotrowi Glińskiemu

„Dialog” to miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej – teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Został założony w 1956 roku przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do 1968 roku. Ogromny wpływ na kształt miesięcznika miał Konstanty Puzyna, krytyk, który współzakładał pismo, a potem był jego redaktorem naczelnym od 1972 roku aż do śmierci w 1989 roku. Naczelnymi byli także Stanisław Stampf’l (1968-1971) i Jerzy Koenig (1989-1990). Od 1991 roku „Dialogiem” kierował Jacek Sieradzki.

Podstawowym zadaniem pisma jest publikacja tekstów dramatycznych. W każdym numerze miesięcznika od prawie pięćdziesięciu lat ukazuje się co najmniej jedna polska sztuka lub scenariusz. Drukowane są także starannie wybrane tłumaczenia najciekawszych współczesnych sztuk obcojęzycznych. W sumie uzbierało się już prawie dwa tysiące dzieł dramatycznych, co jest, jak się zdaje, wynikiem bez precedensu w światowym piśmiennictwie teatralnym. Sztukom towarzyszą na łamach „Dialogu” eseje, rozmowy redakcyjne, felietony, szczegółowe prezentacje sylwetek dramatopisarzy, a także informacje o życiu współczesnego teatru.

Miesięcznik „Dialog” to czasopismo patronackie Instytutu Książki wydawane na zlecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dołącz do dyskusji: Miesięcznik „Dialog” nie będzie się ukazywał

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Dialog kogo z kim
odpowiedź
User
UG
Mogliby szacownie wziąć się za kudły i rozwiązać ten problem
odpowiedź
User
Lekarz dyżurny
Ciekawe ile osób zauważy, ze Dialog przestał się ukazywać.
odpowiedź