SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Disney rezygnuje z jednej z polskich spółek - Disney Networks Group Poland kończy działalność

Spółka Disney Networks Group Poland przygotowuje się do zakończenia działalności, pracowników, umowy i sprzęt przeniosła do firmy The Walt Disney Company (Polska). W zeszłym roku finansowym zanotowała spadek przychodów o 3,5 proc. do 35,3 mln zł i wzrost zysku netto z 1,42 do 7,2 mln zł.

W opublikowanym właśnie w KRS sprawozdaniu z miniony rok finansowy, spółka Disney Networks Group Poland (do kwietnia ub.r. działająca pod nazwą Fox Networks Group Poland) „zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej”.

W tym celu „rozwiązała większość umów, których była stroną oraz podjęła odpowiednie kroki w celu rozliczenia swoich należności i zobowiązań, także publicznoprawnych”, a w kolejnym etapie chce rozpocząć formalne postępowanie likwidacyjne.

Aktywa Disney Networks Group Poland przeniesiono do The Walt Disney Company (Polska)

Pod koniec września ub.r. Disney Networks Group Poland podpisała umowę przeniesienia do spółki The Walt Disney Company (Polska) części swoich aktywów (m.in. sprzętu elektronicznego) oraz 38 pracowników.

- The Walt Disney Company (Polska) wyraził zamiar włączenia ich (pracowników - przyp.) w swoje wewnętrzne struktury i działania biznesowe, wierząc, że pozyskanie tych pracowników ograniczy do minimum proces integracji i koszty, jakie musiałby ponieść w razie prowadzenia indywidualnej rekrutacji na wolnym rynku pracy - zaznaczono w sprawozdaniu.

Natomiast w bilansie Disney Networks Group Poland pozostały pieniądze za przeniesione aktywa (nie podano wartości transakcji), oprogramowanie, zobowiązania i należności publicznoprawne oraz „pomniejsze należności i zobowiązania”.

Disney Networks Group Poland odpowiadała przede wszystkim za dystrybucję kanałów koncernu Disney (w jego polskim portfolio są National Geographic Channel, National Geographic Channel HD, Nat Geo Wild, Nat Geo Wild HD, Nat Geo People HD, Nat Geo People, Fox Comedy, Fox Comedy HD, Fox i Fox HD) u operatorów kablowych i satelitarnych. Ponadto zajmowała się działalnością marketingową i doradztwem biznesowym.

Spółka została założona w 2008 roku. W jej zarządzie od ponad dwóch lat są Kakhaber Abashidze (to country manager The Walt Disney Company w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji i regionie państw byłego ZSRR) oraz Witold Kowalczuk (odpowiadający w firmach z koncernu Disney za finanse).

Firma stała się częścią The Walt Disney Company po sfinalizowaniu ogłoszonego wiosną 2019 roku przejęcia przez koncern za 71,3 mld dolarów segmentu rozrywkowego 21st Century Fox.

Disney Networks Group Poland z 35 mln zł przychodów

W roku finansowym od października 2020 do września ub.r. Disney Networks Group Poland zanotował 35,3 mln zł przychodów sprzedażowych, o 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej. To prawie w całości wpływy z zagranicy, które zmalały z 36,53 do 35,27 mln zł. Natomiast przychody krajowe spadły z 53,6 do 26,2 tys. zł.

Wpływy od brytyjskiej spółki The Walt Disney Company zwiększyły się z 17,82 do 18,34 mln zł, a od Disney Networks Group UK Limited zmalały z 16,7 do 16,62 mln zł.

Koszty operacyjne Disney Networks Group Poland poszły w dół o 9 proc., do 31,56 mln zł. Wynika to głównie ze spadku nakładów na wynagrodzenia z 12,82 do 7,12 mln zł. W zeszłym roku finansowym w firmie pracowało średnio 40 osób, o siedem mniej niż rok wcześniej.

Wydatki na usługi obce nieznacznie zmalały (z 16,66 do 16,37 mln zł), a koszty operacyjne określone jako pozostałe poszły w górę z 2,8 do 6,06 mln zł.

Oprócz spadku kosztów operacyjnych rentowność spółki mocno poprawił wzrost pozostałych przychodów operacyjnych - z 67,5 tys. zł do 5,72 mln zł.

W efekcie zysk operacyjny poszedł w górę z 1,99 do 9,06 mln zł, zysk brutto - z 1,9 do 8,95 mln zł, a zysk netto - z 1,42 do 7,2 mln zł. Firma zapłaciła 1,74 mln zł podatku dochodowego, wobec 481,8 tys. zł rok wcześniej.

13,7 mln zł na dywidendę

100 proc. udziałów spółki ma The Walt Disney Company. W drugiej połowie lutego na walnym zgromadzeniu zdecydował, że otrzyma 13,7 mln zł dywidendy: 7,2 mln zł zeszłorocznego zysku netto plus 6,49 mln zł z kapitału rezerwowego.

Dołącz do dyskusji: Disney rezygnuje z jednej z polskich spółek - Disney Networks Group Poland kończy działalność

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nmk
50k kosztów... Czyli miesięcznie 4166, tak się płaci podatki w Polinie
odpowiedź
User
Karol
50k kosztów... Czyli miesięcznie 4166, tak się płaci podatki w Polinie


Disney tak jak inne spółki płacą podatki w Polsce i to nie małe.
odpowiedź
User
Buggi
50k kosztów... Czyli miesięcznie 4166, tak się płaci podatki w Polinie


Jak nie umiesz czytać sprawozdania finansowego, to po co je komentujesz? Zapłacili 1,74 mln zł podatku dochodowego.
odpowiedź