SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef Disneya wygrywa starcie z inwestorem ws. miejsca w zarządzie

Walka o miejsca w zarządzie Disneya zakończona. Bob Iger wygrywa kolejne starcie z Nelsonem Peltzem. Co teraz zrobi inwestor?

Nelson Peltz, fot. YouTubeNelson Peltz, fot. YouTube

Akcjonariusze Disneya odrzucili nominacje do zarządu forsowane przez Nelsona Peltza, kończąc tym samym wrogie, trwające miesiącami starcie inwestora z Bobem Igerem. Peltz od dawna krytykuje CEO firmy i zarzuca poważne błędy w jej zarządzaniu.

Mimo działań Peltza większość akcjonariuszy poparła dwunastoosobową listę kandydatów do zarządu przedstawioną przez Disneya. Trian Partners, fundusz hedgingowy założony przez Peltza, wykorzystał swoją pozycję jako jednego z największych akcjonariuszy Disneya, by przeprowadzić medialną kampanię krytykującą strategię rozwoju firmy oraz forsować próby zmiany na fotelu dyrektora generalnego.

Konflikt Peltza i Igera
Nelson Peltz kieruje funduszem inwestycyjnym Trian Group, który w 2022 roku kupił akcje Disneya o wartości 800 milionów dolarów. Inwestor już rok temu zaatakował Disneya na wielu frontach, twierdząc, że gigant medialny dokonał wątpliwych fuzji i przejęć, w tym przepłacenia za FOX, wykazał brak dyscypliny kosztowej i brak kierunku, jeśli chodzi o planowanie sukcesji. Te czynniki, jak twierdzi Peltz, spowodowały spadek długoterminowej wartości Disneya dla akcjonariuszy.

W filmie opublikowanym na VoteDisney.com Disney stwierdził, że dążenie inwestora do objęcia miejsc w zarządach dla siebie i byłego dyrektora finansowego Disneya, Jaya Rasulo, „wydaje się bardziej wynikać z próżności Peltza niż jego wiary w Disneya”. Walka o pełnomocnictwo odbyła się 3 kwietnia podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, które w tym roku miało zdalną formę i ostatecznie Peltz przegrał tę batalię.

Peltz, jak utrzymuje Disney w nagraniu, ma zwyczaj „atakować spółkę z ostateczną szkodą” dla akcjonariuszy. Zanim skupił się na Disneyu, był znany z prowadzenia długiej i ostatecznie zakończonej sukcesem wojny przeciwko Procter & Gamble. Film Disneya przypomniał też dwie inne firmy, z którymi walczył, chodzi o General Electric i DuPont.

Wyniki finansowe Disneya
Jak pokazały kwartalne wyniki finansowe w lutym tego roku, Disney+ zgromadził 111,3 mln subskrybentów w ciągu około pięciu lat od uruchomienia platformy, ale stracił 1,3 mln subskrybentów w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku.

Cięcia kosztów pomogły podnieść cenę akcji Disneya o 23 proc. od niedawnego spadku w październiku, ale wciąż pozostaje ona o 30 proc. poniżej szczytu osiągniętego w marcu 2021 roku.

Sukcesja
Kwestia sukcesji jest kolejnym punktem sporu w walce pełnomocników. Podczas pierwszej kadencji Igera jako dyrektora generalnego Disneya, od 2005 do 2020 roku, udało mu się kilkakrotnie odroczyć swoje odejście. Powrócił na stanowisko w listopadzie 2022 roku na mocy porozumienia o ponownym odejściu po dwóch latach, ale kilka miesięcy później firma ogłosiła przedłużenie kontraktu do 2026 roku. Trian Partners wezwał firmę do wyjaśnienia procesu sukcesji i znalezienia następcy Igera.

W tym momencie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Igera, ale Peltz na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Dołącz do dyskusji: Szef Disneya wygrywa starcie z inwestorem ws. miejsca w zarządzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl