SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Disney stracił podczas pandemii 1,4 mld dolarów. Disney+ ma 54,4 mln użytkowników

W drugim kwartale roku finansowego 2020 koncern The Walt Disney Company zwiększył przychody o 21 procent, ale zysk operacyjny spółki zmalał do 2,4 mld dolarów. Jak podano podczas pandemii Disney stracił 1,4 mld dolarów. Rośnie Disney+, który ma już 54,4 mln użytkowników.

Article

W ostatnim okresie Walt Disney Company przechodzi poważne zmiany. W lutym br. zapowiedziano że nowym szefem koncernu został Bob Chapek, który zastąpił odchodzącego ze stanowiska Roberta Igera.

Wkrótce potem okazało się, że rozwój pandemii koronawirusa mocno wpłynął na sytuację amerykańskiego giganta rozrywkowego. W połowie kwietnia Disney został zmuszony do zaciągnięcia 5 mld dol. kredytu na bieżącą działalność, a kilka dni później koncern wysłał na bezpłatne urlopy 100 tys. pracowników, aby zaoszczędzić na tym 500 mln dol. miesięcznie.

Przychody w górę, zyski w dół

Teraz Disney opublikował wyniki finansowe dotyczące II kwartału roku finansowego 2020, które potwierdzają wpływ pandemii koronawirusa na funkcjonowanie koncernu.

W II kwartale spółka zanotowała przychody w wysokości 18,009 mld dol., co oznacza wzrost rok do roku o 21 proc. W tym samym okresie zysk operacyjny Disneya osiągnął poziom 2,416 mld dol. i był o 37 proc. niższy w skali roku. Z kolei zysk przypadający na jedną akcję koncernu wyniósł 60 centów, podczas gdy rynek oczekiwał wskaźnika w wysokości 89 centów za jeden udział.

Podsumowując półrocze zakończone w marcu 2020 r. Disney wykazał 38,867 mld dol. przychodów, więcej o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. W tym ujęciu zysk operacyjny spółki zamknął się kwotą 6,418 mld dol. i był niższy rok do roku o 14 proc.

Parki rozrywki tracą, VOD zyskuje

W II kwartale 2020 r. dział Media Networks Disneya zwiększył przychody o 28 proc. do poziomu 7,257 mld dol., zaś w ciągu 6 miesięcy była to kwota 14,618 mld (o 26 proc. w górę).

W raportowanym okresie kwartalnym studio Disneya zanotowało przychody w wysokości 2,539 mld dol. po wzroście rok do roku o 18 proc. oraz zysk operacyjny na poziomie 466 mln dol. (spadek o 8 proc.), zaś w wymiarze półrocznym odpowiednio 6,303 mld dol. (58 proc. na plusie) oraz 1,414 mld dol. (73 proc. w górę).

Dużo gorzej radziły sobie prowadzone przez Disneya parki rozrywki, które kwartalnie przyniosły wpływy w kwocie 5,543 mld dol. przy spadku rok do roku o 10 proc. Jeszcze gorzej segment ten wypadł po stronie zysku operacyjnego, który zmniejszył się o 58 proc. do poziomu 639 mln dol.

Jak podano podczas pandemii Disney stracił 1,4 mld dolarów.

- Podczas gdy pandemia COVID-19 wywarła znaczny wpływ finansowy na wiele naszych przedsięwzięć, jesteśmy pewni, że będzie w stanie przetrwać to zakłócenie i wyjść z niego na silną pozycję. Disney wielokrotnie udowodnił, że jest wyjątkowo odporny, wzmocniony przez jakość naszych opowieści i silne przywiązanie konsumentów do naszych marek, co jest widoczne w niezwykłej reakcji na Disney+ od czasu jego wprowadzenia na rynek w listopadzie ubiegłego roku - powiedział Bob Chapek, dyrektor generalny The Walt Disney Company.

Disney+ ma 54,4 mln abonentów

Inaczej wygląda sytuacja Disneya w wypadku prowadzonych przez niego serwisów VOD należących do segmentu Direct-To-Consumer & International. Ten dział przyniósł koncernowi w ciągu kwartału 4,123 mld dol. po wzroście rok do roku o ponad 100 proc. Podobny stopień wzrostu zanotowano w skali 6 miesięcy.

W komunikacie finansowym Disney ujawnił także liczbę użytkowników swoich platform VOD. Z danych wynika, że na koniec marca 2020 r. platforma Disney+ miała 33,5 mln abonentów, natomiast w środę koncern podał że liczba subskrybentów zwiększyła się do 54,4 mln.

Serwis ESPN+ miał w pierwszym kwartale 7,9 mln odbiorców (2,2 mln rok wcześniej), zaś z platformy Hulu korzystało 32,1 mln użytkowników po wzroście w skali roku o 27 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Disney stracił podczas pandemii 1,4 mld dolarów. Disney+ ma 54,4 mln użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wrt
prawde o portalu Interia znajdziesz posrednio u mnie na chomikuj
odpowiedź