SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dla dużych firm integracja systemów to główny kierunek informatyzacji (infografika)

82 proc. dużych firm uważa, że informatyzacja biznesu pozwala im na budowanie przewagi konkurencyjnej. Według 20 proc. przedstawicieli tego sektora przedsiębiorstw, głównym kierunkiem rozwoju informatyzacji jest integracja własnych systemów informatycznych z systemami klientów. Kolejnym najczęściej wskazywanym kierunkiem jest rozwój systemów integrujących pracę sprzedaży, produkcji i logistyki (19 proc.) - wynika z badania ICAN Research.

fot. Shutterstock.comArticle

W ciągu ostatnich lat duże firmy działające w Polsce przeszły transformację od prostych rozwiązań informatycznych wspierających funkcjonowanie kadr i finansów do rozbudowanych systemów ERP zbierających dane oraz przetwarzających je w informacje o charakterze zarządczym. Myśląc o przyszłości, duże przedsiębiorstwa planują rozwijanie systemów informatycznych zintegrowanych w różnym stopniu z systemami IT klientów oraz wspieranie rozwiązaniami informatycznymi procesów produkcyjnych i logistycznych.

Przedstawiciele wszystkich badanych firm zgodnie twierdzą, że informatyka w ich przedsiębiorstwach wchodzi w nowy etap polegający na wykorzystaniu potencjału informatyzacji w możliwie jak największej liczbie obszarów biznesowych. Przedsiębiorstwa są świadome korzyści wynikających z takiej zmiany, dlatego u coraz większej liczby z nich rozwój IT jest stałym elementem strategii biznesowej.

Wykorzystanie informatyki w budowaniu przewagi konkurencyjnej badanych przedsiębiorstw rozwija się w dwóch kierunkach: zwiększania orientacji na klienta (gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania wiedzy o jego potrzebach oraz budowaniu dostosowanej do nich oferty) oraz zwiększania elastyczności i sprawności organizacyjnej (umożliwiają firmom skuteczne dostosowywanie się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej prowadzą swój biznes).

Według przedsiębiorców z sektora dużych firm, informatyzacja pełni najważniejszą rolę w takich obszarach jak produkcja (24 proc. wskazań), finanse (18 proc.) i sprzedaż (15 proc.).

Natomiast odpowiadając na pytanie w jakich obszarach działalności ich firmy najlepiej radzą sobie z informatyzacją, respondenci na pierwszym miejscu wymienili finanse (77 proc. wskazań), a następnie sprzedaż (68 proc.), podczas gdy na produkcję wskazało 55 proc. badanych (podobny wynik uzyskała informatyzacja marketingu).

Duże firmy i korporacje najczęściej finansują informatyzację ze środków własnych - robi tak 98 proc. z nich. Co piąta korzysta z funduszy unijnych, a co dziesiąta (11 proc. wskazań) - z kredytów.

Prawie połowa badanych (47 proc.) w informatyzacji swoich firm stosuje model outsourcingu informatycznego. Najczęściej korporacje jako firmy z dużymi zasobami korzystają z pomocy wyspecjalizowanych firm zewnętrznych - czyni tak 89 proc. z nich.

W 2013 roku 9 proc. dużych firm przeznaczyło na informatyzację mniej niż 50 tys. zł. Od 100 tys. do 499 tys. wydało na ten cel 11 proc., a więcej niż 5 mln zł - 12 proc. przedsiębiorstw.

93 proc. firm, dla których informatyzacja jest istotna, zgodnie twierdzi, że właśnie ten model rozwoju pozwolił im zwiększyć efektywność prowadzonego biznesu. W większości są to przedsiębiorstwa działające w sektorze produkcji i usług (odpowiednio 45 proc. i 43 proc).

Zdecydowanie intensywniej w porównaniu do polskich firm informatyzują się przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego. W większości (53 proc.) zajmują one wiodące pozycje w swoich sektorach, a co piąta (22 proc.) jest liderem w swojej branży. Ponadto w firmach tych dyrektorzy IT coraz częściej pełnią funkcję członków zarządu, dzięki czemu mają większy wpływ na decyzje w zakresie informatyzacji. Dodatkowo już teraz firmy te posiadają więcej stanowisk informatycznych, pracowników IT i oddziałów, a także większe budżety na IT, niż grupa firm przywiązujących mniejszą uwagę do informatyzacji, wśród których większość stanowią firmy produkcyjne.

Badanie zostało przeprowadzone przez ICAN Research na zlecenie Orange Polska w czerwcu i lipcu 2014 r. w oparciu o metodę CATI/CAWI. Składało się na nie 310 ankiet adresowanych do dyrektorów IT oraz osób decyzyjnych (prezesi, właściciele) w korporacjach zatrudniających ponad 250 pracowników, podejmujących decyzje o zakupach sprzętu, oprogramowania i technologii teleinformatycznych. W celu uzyskania reprezentatywności danych wyniki zostały przeważone według struktury branż uwzględniającej podział działalności gospodarczych realizowanych przez podmioty gospodarcze, tj. Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dla dużych firm integracja systemów to główny kierunek informatyzacji (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl