SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dla Polaków od autostrad ważniejsze drogi lokalne

75 proc. Polaków jako priorytetowe w ciągu najbliższych 10 lat uznaje inwestycje w infrastrukturę drogową. Na pierwszym miejscu nie stawiamy tutaj budowy autostrad, ważniejsza jest dla nas modernizacja sieci dróg lokalnych - wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA.

Dla Polaków od autostrad ważniejsze drogi lokalne

Drogi lokalne jako najważniejszą inwestycję wybiera prawie co trzeci Polak (30,9 proc.). Ponadto 24,4 proc. badanych opowiedziało się za inwestowaniem w obwodnice miast, które bezpośrednio wpływają na jakość ruchu lokalnego w miastach.

Na autostrady wskazało tymczasem 25,5 proc., na drogi szybkiego ruchu 12,5 proc., a na trasy wylotowe z największych miast 5,1 proc. respondentów.

Na drugim miejscu po infrastrukturze drogowej z 17 proc. wskazań badanych znajduje się kolej jako najważniejszy element infrastruktury transportu, który wymaga modernizacji.

Jak pokazują badania, dla respondentów z mniejszych miejscowości znaczenie kolei spada na rzecz infrastruktury drogowej, co może być konsekwencją rezygnacji kolei z utrzymywania nierentownych połączeń lokalnych oraz zwiększającej się liczby samochodów na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Respondenci wskazali cztery główne obszary inwestycji w zakresie infrastruktury kolejowej, którymi są: połączenia między głównymi miastami (31,8 proc.), połączenia lokalne (29,9 proc.), szybka kolej miejska (18,3 proc.) oraz rozbudowa i modernizacja dworców (16,7 proc.).

Infrastruktura lotnicza okazała się najważniejszym obszarem wymagającym inwestycji dla zaledwie 4,4 proc. Polaków. Biorąc po uwagę dane demograficzne, w infrastrukturę lotniczą jako pierwszą zainwestowałby prawie co dziesiąty mieszkaniec regionu centralnego (7,8 proc.), ale dopiero co setny regionu Wschodniego (0,8 proc.).

Czwarte miejsce w hierarchii ważności zajęła infrastruktura wodna śródlądowa. Jako priorytetowe inwestycje w nią wskazał co dwudziesty mieszkaniec regionu zachodniego, a w najmniejszym stopniu – mieszkaniec regionu centralnego (co setny).

Raport "Komu potrzebne są autostrady?" został przygotowany przez On Board PR Ecco Network na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez PBS DGA na losowo dobranej, reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dla Polaków od autostrad ważniejsze drogi lokalne

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bruce
Bez sensu to badanie. Jakie jest rozróżnienie midzy autostradami a drogami ekspresowymi? W Polsce często żadne. Drogi wyjazdowe z miast to też albo autostrady albo ekspresówki, tak samo obwodnice. Reszta wniosków nie dowodzi niczego, poza tym, że punkt widzenia wynika z punktu siedzenia.
odpowiedź
User
alojz
..badanie ma sens i to wielki. a zastosowane kryteria i podziały też są "przemyślane". za jego pomocą można pokazywać, że Polacy nie chcą autostrad, a rządowi to na rękę, bo w takim razie nie będzie się spieszył z ich budową, co już nawet czyni:)
odpowiedź