SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dlaczego zapamiętujemy reklamy outdoorowe?

Na outdoorze najbardziej zapadają nam w pamięć reklamy zaskakujące, zabawne i zawierające charakterystyczne hasła - wynika z badania ZenithOptimedia wśród polskich internautów. Natomiast najsłabiej zapamiętujemy przekazy wzbudzające strach i zdenerwowanie.

Dlaczego zapamiętujemy reklamy outdoorowe?

Wśród ankietowanych przez ZenithOptimedia polskich internautów 17 proc. deklaruje, że przypomina sobie jakąś reklamę lub serię reklam outdoorowych, które szczególnie utkwiły im w pamięci. Pod tym względem zewnętrzne nośniki są skuteczniejszym medium reklamowym niż prasa  i internet, natomiast słabszym od telewizji.

Prawie 30 proc. internautów, którym zapadła w pamięć jakaś reklama outdoorowa, wyrażają zdecydowane przekonanie, że stało się tak, ponieważ była ich rozbawiła. Dla 28 proc. takich respondentów najważniejsza jest obecność w przekazie elementu zaskoczenia, a dla 26 proc. - charakterystycznego hasła reklamowego. 23 proc. ankietowanych jest przeświadczonych, że zapamiętali reklamę zewnętrzną, ponieważ odwoływała się do prawdziwych sytuacji.

Ogółem jednak więcej polskich internautów ocenia, że poszczególne elementy i cechy przekazu reklamowego na outdoorze nie wpływają na jego utrwalenie w świadomości, niż że w tym pomagają. I tak 82 proc. użytkowników sieci jest przeświadczonych, że najsłabiej zapadły im w pamięć reklamy zewnętrzne wywołujące strach. 79 proc. takich respondentów wskazuje w tym kontekście przekazy irytujące, 77 proc. - z oczywistych względów mało prawdopodobne - zawierające charakterystyczną piosenkę.

19 proc. internautów pamiętających jakąś reklamę outdoorową wymieniało layouty reklamujące sklepy (najczęściej Media Markt). 13 proc. ankietowanych, który zapamiętał treść jakiegoś billboardu lub innego nośnika zewnętrznego, wymieniało reklamy odzieży (najczęściej bielizny intimissimi i Triumph), a 12 proc. - reklamę sieci telefonicznej (najczęściej Netii).

Badanie opinii Polaków na temat czynników wpływających na zapamiętywanie reklam radiowych zostało zrealizowane przez dom mediowy ZenithOptimedia w ramach projektu DriveR. Ankiety internetowe objęły grupę 497 osób, z których dwie trzecie to kobiety, a 60 proc. ma wyższe wykształcenie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dlaczego zapamiętujemy reklamy outdoorowe?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WRM
To przykre, że przy 60% z wyższym wykształceniem i tak 77% całej grupy nie wie co to outdoor.
8 8
odpowiedź