SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dług publiczny w normie, groźny deficyt finansów publicznych

Deficyt finansów publicznych wyniósł w 2010 roku 7,9 proc., a dług publiczny wzrósł do 55 proc. PKB – podał GUS.

Dług publiczny w normie, groźny deficyt finansów publicznych

„Mamy jeden z najwyższych deficytów w Unii Europejskiej, znajdujemy się w grupie 10 państw o największej nierównowadze fiskalnej ”- mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. 

„Jeśli zaś chodzi o relację długu publicznego do PKB to ogłoszone dane, według metodologii Eurostatu, są nadspodziewanie dobre.  Komisja Europejska wcześniej prognozowała, że nasz dług publiczny osiągnie 55,5 proc. PKB.  Uzyskaliśmy 55 proc., ale to rezultat w mniejszym stopniu szybkiego wzrostu gospodarczego w III i IV kwartale ubiegłego roku, a w większym umacniania się złotego wobec euro, w tym dzięki interwencjom na rynku walutowym podejmowanym w grudniu przez Ministerstwo Finansów. Wkrótce minister finansów ogłosi, jak wysoki był w 2010 roku dług publiczny w stosunku do PKB według polskiej metodologii. Należy się spodziewać, że może być nawet o 1,5-2,0 pkt proc. niższy niż ten podany dzisiaj przez GUS. W roku wyborczym nie grożą nam więc sankcje przewidziane w ustawie o finansach publicznych” – dodaje dr Jacek Adamski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dług publiczny w normie, groźny deficyt finansów publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl