SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Średnia długość stosunku seksualnego Polaków coraz krótsza

Średnia długość stosunku seksualnego Polaków skróciła się z ponad 18 minut w 2001 r. do 14 minut w 2017 r. - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

fot. Shutterstock.comArticle

Poglądy i zachowania osób w wieku 50+ są wyraźnie inne niż 20-, 30-, a nawet 40-latków. Różnice te są na tyle istotne, że mogą świadczyć o zmianie obyczajowej. Zainteresowanie seksem po 50-ce i satysfakcja z tej sfery życia maleje. W poglądach i postawach widać "tradycjonalizm" i "konserwatyzm".

Natomiast 30- i 40-latkowie w wielu obszarach stali się podobni do 20-latków. Seks stał się dla nich ważniejszy, formy aktywności seksualnej bardziej różnorodne, a satysfakcja z seksu większa niż to bywało w poprzednich edycjach w tej grupie wiekowej. Ale obawy i trudności, które napotykają w swym życiu seksualnym oraz postawy wobec antykoncepcji i zakres jej stosowania, mają podobne jak 30-40-latkowie we wcześniejszych edycjach badania.

Seks odgrywa ważną rolę dla 60% Polaków w wieku 30-49 lat, podczas gdy w grupie wiekowej 50+ jest to 21%. W grupie 50-latków ma on zdecydowanie większe znaczenie dla mężczyzn niż dla kobiet (27% mężczyzn w wieku 50+ deklaruje, że seks jest bardzo istotny lub istotny; wśród kobiet 50+ taką opinię ma 17%).

Najbardziej zadowoleni z seksu są 30-40-latkowie. Satysfakcję z tej sfery życia deklaruje 70% osób z tej grupy. Najmniej zadowoleni są 50-latkowie – "bardzo zadowolonych" lub "raczej zadowolonych" jest tutaj 36%.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszył się odsetek osób współżyjących seksualnie, tzn. takich, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały przynajmniej jeden stosunek dopochwowy (z 86% w 1997 r. do 76% w 2017 r.).

Zaobserwowano również skrócenie czasu trwania samego stosunku seksualnego - z ponad 18 minut w 2001 r. do 14 minut w 2017 r.

Równocześnie wzrasta różnorodność form aktywności seksualnej, jak seks oralny, masturbacja. Zmiany te widoczne są zarówno u mężczyzn, jak i kobiet (u nich nawet silniejsze).

W 1997 r. doświadczenia masturbacji miało za sobą 73% mężczyzn w i 38% kobiet w wieku 18-49 lat. Dwadzieścia lat później z tą formą aktywności seksualnej doświadczenia miało 83% mężczyzn i 49% kobiet.

Natomiast skala zmian doświadczeń w seksie oralnym jest znacznie większa. W 1997 r. seks oralny uprawiało 32% mężczyzn i 23% kobiet w wieku 18-49 lat, a w 2017 r. do takich doświadczeń przyznało się 65% kobiet i 63% mężczyzn.

Większa skala i różnorodność innych form aktywności seksualnej to również zmiana opinii i postaw - choćby o tym, że masturbacja pozwala lepiej poznać swoje ciało i w większym stopniu cieszyć się, przeżywać zaspokojenie swych potrzeb seksualnych. Zgadza się z tym 55% mężczyzn i 43% kobiet w wieku 18+.

Opinię o tym, że nie ma nic złego w uprawianiu seks oralnego, który jest jedną z form aktywności seksualnej, podziela 66% mężczyzn i 58% kobiet w wieku 18+.

Aktywność seksualna nie jest tylko domeną osób w związkach - 23% singli w wieku 30-49 potwierdza, ze utrzymuje relacje tylko o charakterze seksualnym.

W swym życiu seksualnym prawie co drugi mężczyzna (46%) i ponad połowa kobiet (58%) miała obawy i trudności, które utrudniały im odbywanie stosunków seksualnych. Najczęściej były one związane ze zmęczeniem i stresem, ale też obawą przed niechcianą ciążą. Mężczyźni dodatkowo obawiają się tego, że nie sprawdzą się w seksie, a kobiety tym, że ich ciało jest nieatrakcyjne. Z kolei nietrzeźwość partnera lub partnerki była przeszkodą w seksie dla co dziesiątego Polaka.

Sprawność seksualna mężczyzn, rozumiana jako możliwość osiągania i utrzymania erekcji, jest dla mężczyzn istotna. Definiują oni ją jako wyznacznik swojej wartości. Opinię o tym, że mężczyzna nie jest w pełni wartościowy gdy ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, podziela 40% mężczyzn w wieku 18+ (i 23% kobiet).

Większość (80%) dorosłych Polaków przeżyła prawdziwą miłość, co druga ze swą obecną partnerką / partnerem. Najmniej tych doświadczeń jest w najmłodszej badanej grupie. Wśród 18-29 latków prawdziwej miłości doświadczyło 54%.

Blisko 1/3 kobiet i 16% mężczyzn będących obecnie w związku stałym przyznało, że współżyło seksualnie z partnerem/ką mimo, że nie miało na to ochoty.

Blisko co piąty dorosły Polak (19% mężczyzn i 14% kobiet) uważa, że będąc w stałym związku można być jednocześnie w innym długotrwałym związku, mieć romans. Równocześnie 10% kobiet i 10% mężczyzn potwierdza, że będąc w stałym związku (trwającym dłużej niż 6 miesięcy) było w innym stałym, równoległym związku.

W co czwartym przypadku do seksu poza stałym związkiem doszło po spożyciu dużej dawki alkoholu, a 4% wskazało, że doszło do tego po tym, jak "urwał się film".

Do zdrady najczęściej dochodzi w czasie urlopu bez partnera (26% zdradzających), ale też w związku pracą zawodową – w czasie wyjazdów służbowych (17%), w biurze / zakładzie pracy (15%), wyjazdów integracyjnych (11%) lub podczas dłuższego wyjazdu związanego z wyjazdem zarobkowym w Polsce, ale też za granicą (10%).

Badanie prof. dr hab. Zbigniewa Izdebskiego "Seksualność Polaków 2017" zostało zrealizowane przez IQS, techniką wywiadu bezpośredniego w domu respondenta
oraz ankiety samodzielnie wypełnianej przez respondenta, na reprezentatywnej, losowo-kwotowej (płeć, wiek, klasa miejscowości, województwo, wykształcenie) próbie, n=2500.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Średnia długość stosunku seksualnego Polaków coraz krótsza

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janek
Musiałem sie upewnić czy na pewno czytam Wm. A ja moge 6 minut ale za to szybko. I kto ma lepiej?
odpowiedź
User
Axe
Ale dlaczego w dziale "Gospodarka"?
odpowiedź
User
Polak
Ale dlaczego w dziale "Gospodarka"?
Przyznają, że 500+ jednak polepszy gospodarkę RP.
odpowiedź
User
Zorba
Daje 50 gr za wpis (to więcej niż dla trolli opozycyjnych), w którym ktoś połączy ten temat z mediami. Bo inaczej co by robił tutaj? Gdyby jakoś krytykował PiS, to bym to zrozumiał, chyba że to przez PiS ludzie krócej...
odpowiedź
User
ważny
Co za durnowaty artykuł!!!!!!!!!
odpowiedź