SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dni wolne od pracy w 2017. Jak zaplanować urlop

Początek nowego roku to dobry moment, by popatrzeć w kalendarz i zaplanować urlopy, wakacje i długie weekendy. Pod tym względem przyszły rok będzie nam sprzyjać: czeka nas aż 15 dni wolnych i zaledwie 250 dni pracy.

fot. Shutterstock.comArticle

Styczeń
Na pierwszy długi weekend możemy liczyć już w styczniu. Wprawdzie Nowy Rok  wypada w niedzielę, ale za to 6 stycznia to piątek – możemy mieć trzy dni wolnego bez żadnego urlopu.

Marzec
To najbardziej pracowity miesiąc w przyszłym roku. Ze względu na brak świąt czekają nas aż 23 pracujące dni.

Kwiecień
Pierwszy i drugi dzień Wielkanocy wypada 16 i 17 kwietnia, więc długi weekend świąteczny zapewni nam w sumie 11 dni bez pracy w kwietniu.

Maj
Długi majowy weekend w tym roku będzie naprawdę długi. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę, biorąc więc jedynie 3 dni urlopu zyskujemy 9 wolnych dni.

Czerwiec
Czerwiec też nas nie zawiedzie - okazja na długi weekend da nam Boże Ciało, które w tym roku wypada 15 czerwca w czwartek. Jeden dzień urlopu zapewni nam 4 dni wypoczynku.

Sierpień
Pełnia lata i kolejny długi weekend do wzięcia. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie NMP w tym roku przypada we wtorek 15 sierpnia. Jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek, zyskamy 4-dniowy letni weekend.

Listopad
1 listopada w tym roku wypada w środku tygodnia, czyli w środę, ale dwa dni urlopu wystarczą, by świąteczny listopadowy weekend miał aż pięć dni. W tym miesiącu mamy jeszcze jedno święto -  Niepodległości, które wypada niefortunnie w sobotę, ale dzień ten można odebrać.

Grudzień
Przyszłoroczny grudzień będzie wyglądał lepiej pod względem wolnych dni niż ten, który właśnie mija. W 2017 Święta Bożego Narodzenia przypadają na  poniedziałek i wtorek, więc biorąc trzy dni wolnego 27-30 grudnia, razem z Nowym Rokiem możemy cieszyć się aż 10 wolnymi dniami. Sporo czasu, by zaplanować świąteczno-sylwestrowy wyjazd.

Makroekonomiczne skutki długiego wolnego
Jak mówi Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl. choć z perspektywy pracowników mniejsza liczba dni pracy jest korzystna, to z perspektywy pracodawców oraz gospodarki to spory problem. - Każdy dzień pracy mniej sprawia, że bardziej kosztowne dla pracodawcy stają się pozostałe dni pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę – zauważa Aleksandra Wesołowska. - To, plus wprowadzenie wyższej pensji minimalnej (a także minimalnej stawki godzinowej przy umowie zlecenie), może zaowocować zmniejszeniem się ilości umów o pracę nawiązywanych w tym roku (nawet mimo wyższej stawki godzinowej, umowa zlecenie w wielu przypadkach będzie bardziej opłacalna dzięki temu, że pracodawca płaci za faktycznie przepracowany czas) - dodaje. Jeśli do tego uda się wprowadzić zakaz handlu w niedzielę, to nasz rozwój gospodarczy może nieco wyhamować. A to również odbije się niekorzystnie na zatrudnieniu i pensjach – podkreśla Wesołowska. – Jednak żeby nie być pesymistycznym, mamy nadzieje, że wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik i bardziej wydajny pracownik, także wydajność pracowników zniweluje straty z wyższymi kosztami zatrudnienia - podsumowuje Aleksandra Wesołowska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dni wolne od pracy w 2017. Jak zaplanować urlop

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl