SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do PISF z „podatku od VoD” trafiło w tym roku już prawie 28 mln zł

Po dziewięciu miesiącach br. do Polski Instytut Sztuki Filmowej z tytułu tzw. „opłaty od VoD” od nadawców otrzymał 27,9 mln – podliczył portal Wirtualnemedia.pl. W samym trzecim kwartale suma wpłat wyniosła 9,48 mln zł.

Article

Po nieco słabszym drugim kwartale, w trzecim wpływy z „opłaty od VoD” zbliżyły się do kwoty z pierwszych miesięcy roku. W pierwszym kwartale 2023 roku nadawcy treści audiowizualnych na żądanie wpłacili do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ponad 9,5 mln zł, w drugim 8,96 mln zł.

„W trzecim kwartale tego roku wpłaty od podmiotów świadczących audiowizualną usługę na żądanie wyniosły 9 476 439,26 zł” - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Aleksandra Więcek, rzeczniczka prasowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Opłaty od nadawców VoD od 2020 roku

Z opłaty do PISF są zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego. Kwotę daniny ustalono na 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy. Środki z opłat są przeznaczane na Programy Operacyjne PISF – m.in. na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych, wsparcie kin i promocję polskiego kina na zagranicznych rynkach.

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie została wprowadzona 1 lipca 2020 roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Płacą ją najwięksi dostawcy usług VoD, m.in. Netflix, Amazon, Canl+ Polska, CDA, Grupa Polsat Plus, Wirtualna Polska Media czy TVN.

W ubiegłym roku do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpłynęło ponad 32,8 mln opłaty od nadawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie, zwanej potocznie "podatkiem od VoD". Od wejścia opłaty w życie, nadawcy zapłacili już ponad 65 mln daniny. Rok do roku jej wysokość wzrosła o prawie 9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Do PISF z „podatku od VoD” trafiło w tym roku już prawie 28 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Przecież ta kwota to żart i maksymalna nieudolność PISF. Ty o taka jedną dotacja dla ewci
0 0
odpowiedź