SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do prawie 31 mld zł wzrośnie polski rynek farmaceutyczny

Polski rynek farmaceutyczny wzrośnie o 4% do 30,9 mld zł w 2011 r. w cenach końcowych, podała firma badawcza PMR. Wartość rynku w 2012 roku sięgnie 31,7 mld zł, a w kolejnym - wzrośnie do 32,9 mld zł, tj. odpowiednio o 3% i 4% r/r.

Do prawie 31 mld zł wzrośnie polski rynek farmaceutyczny

"W latach 2011-2013 spodziewamy się relatywnie umiarkowanego wzrostu sprzedaży na całym rynku farmaceutycznym. Głównym powodem są spodziewane cięcia wydatków na refundację i ograniczanie wydatków pacjentów w związku ze wzrostem cen leków refundowanych w wyniku planowanych zmian w systemie" - podał PMR.

PMR ocenia, że w 2010 roku polski rynek farmaceutyczny wzrósł o 2% w skali roku do 29,7 mld zł i był to najniższy wzrost od wielu lat. Spowolnienie jest po części skutkiem wysokiej bazy porównawczej. Sprzedaż w 2009 roku mocno wzrosła (o 9%) w wyniku dużej liczby zachorowań na grypę sezonową oraz w związku z obawami o powrót świńskiej grypy.

W tym roku wzrost sprzedaży w segmencie OTC powinien być wyższy w porównaniu z rozczarowującym 2010 rokiem, ale nie pozwoli to zrekompensować niższej sprzedaży leków refundowanych. Wzrost sprzedaży w segmencie leków refundowanych może być wspierany przez planowane na styczeń 2012 roku wejście przepisów dotyczących sztywnych cen i marż.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do prawie 31 mld zł wzrośnie polski rynek farmaceutyczny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl