SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP uruchomiła kanały "Domowe przedszkole" i ze streamingiem z Muzeum Powstania Warszawskiego na MUX-8

Od 23 marca na wolnych slotach Telewizji Polskiej na multipleksie ósmym pojawił się kanał dla dzieci "Domowe przedszkole" oraz kanał edukacyjny z treściami m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek o godz. 9.00 wystartował nowy kanał przeznaczony dla najmłodszych "Domowe przedszkole".

Od poniedziałku do piątku przez cztery godziny dziennie (od 9.00 do 13.00) dzieci będą mieć możliwość oglądania kanału w ramach HbbTV na multipleksie ósmym oraz na stronie VOD.tvp.pl.

Pasmo składa się z pozycji dostępnych w ramach specjalnej oferty TVP ABC. Pojawią się w nim takie propozycje jak: „Wyprawa Baltazara Gąbki”, „Bolek i Lolek” oraz nowe produkcje: „Rodzina Treflików”, „Baśnie i bajki polskie”.

Dodatkowo TVP uruchomiła we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej pierwszy wirtualny kanał edukacyjny. Dostępny jest - podobnie jak "Domowe przedszkole" - na VOD.tvp.pl oraz na MUX-8.

Od 19 marca kanał nadaje edukacyjny program dla uczniów szkół podstawowych i liceów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy chcą przebyć wirtualne wycieczki. Na początek zaproponowano Muzeum Powstania Warszawskiego, ale w planach ma być także cyfrowy spacer po Centrum Nauki Kopernik. Emisja zaplanowana jest między 9.00 a 13.00, następnie od 16.00 program jest powtarzany.

TVP wykorzystuje rozwiązanie HbbTV

Oba pasma pojawiły się w miejscu, gdzie do tej pory Telewizja Polska emitowała plansze promocyjne swoich programów - na TVP4 oraz TVP6. Kanał wirtualny działa dzięki rozwiązaniu telewizji hybrydowej (HbbTV) na multipleksie ósmym, plansze zostały zastąpione streamingiem programów, dostępnych także w internecie.

Na multipleksie ósmym TVP dysponuje trzema slotami, które są wykorzystywane do rozpowszechniania kanałów TVP Kultura HD oraz TVP Rozrywka. Część tego pasma wykorzystana jest do technologii telewizji hybrydowej, w ramach której TVP dysponuje trzema dodatkowymi slotami - kanałami wirtualnymi.

Prace nad uruchomieniem transmisji w ramach kanałów wirtualnych trwały jeszcze przed pojawieniem się zagrożenia epidemicznego. Telewizja Polska na MUX-8 dysponowała trzema dodatkowymi kanałami: TVP4, TVP6, TVP7 już od kilkunastu miesięcy. - W chwili obecnej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz innymi podmiotami takimi jak Muzeum Powstania Warszawskiego zostały uruchomione dwa kanały w obszarze eSzkoły, służące uatrakcyjnieniu czasu, w którym dzieci i młodzież pozostają w domach. Mają one za zadanie wspierać proces edukacji zdalnej ogłoszony przez MEN - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji Telewizji Polskiej.

W najbliższych dniach program ma być nadawany od 9.00 do 20.00, premierowe pasmo będzie się pojawiać między 9.00 a 13.00.

- Wykorzystanie kanałów wirtualnych będzie kontynuowane, jeśli będzie zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie. Kanały wirtualne są rozszerzeniem sposobów dystrybucji oferty programowej TVP, jednak ze względu na brak stosownych rozporządzeń w zakresie stosowania przez producentów odbiorników technologii HbbTV nie trafiają do wszystkich odbiorców - podkreśla w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Rozwój HbbTV w Polsce

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po praz pierwszy nadano na kanale TVN HD, później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów. Obecnie TVP ma swoją platformę hybrydową, od listopada 2012 roku takie rozwiązanie zaoferowała również Eska TV.

Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy. Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: TVP uruchomiła kanały "Domowe przedszkole" i ze streamingiem z Muzeum Powstania Warszawskiego na MUX-8

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zc
TW n za 2 miliardy to by wygrał wybory .... w każdym terminie.
odpowiedź
User
Kawka
Na zdjęciu fragment programu "Domowe Przedszkole" - mauser w każdym domu :)
odpowiedź
User
Kamila34
Super, bardzo dobra inicjatywa!
odpowiedź