SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świrski zapowiadał analizę prawną słów Tuska o "Kaczyńskim Żydzie". KRRiT odstąpiła od czynności

W listopadzie ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski ogłosił, że zleci analizę prawną wypowiedzi, w której Donald Tusk użył słowa "Żyd" jako negatywnego epitetu. Jak dowiedział się jednak portal Wirtualnemedia.pl, KRRiT nie będzie się zajmować tą sprawą.

Donald Tusk, fot. kadr z "Wiadomości" TVPArticle

Poszło o słowa Donalda Tuska z 9 listopada 2022 r. na spotkaniu z wyborcami w Sępólnie Krajeńskim. Lider Platformy Obywatelskiej mówił wtedy m.in. o zmianach, które w mediach publicznych chciałaby wprowadzić jego formacja po przejęciu władzy. - Jeśli przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej - nie żeby mówili, że Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd, no tak rzucam - tylko żeby znowu była normalna telewizja publiczna: ludzie o różnych poglądach, debata - powiedział Tusk.

Wypowiedź szefa PO szybko podchwycili dziennikarze TVP Info. - Skandaliczne słowa Tuska, postanowił uderzyć w antysemicką nutę. Co to za porównanie i przeciwstawienie? - pytał Radosław Poszwiński. - Ukrywany antysemityzm mu wylazł, czy marzy mu się powrót Pińskiego i Giertycha do TVP? - komentował Samuel Pereira.

Dwa dni później do sprawy odniósł się Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Zlecę Departamentom Monitoringu oraz Prawnemu KRRiT analizę całości tego materiału video (o ile był emitowany w którejś z telewizji) w celu stwierdzenia kontekstu oraz czy nie doszło do szerzenia rasizmu oraz użycia mowy nienawiści" - zapowiedział na Twitterze.

KRRiT: odstąpiono od czynności

Szef KRRiT mógł mieć podstawy do takiego działania, bo prawie wszystkie spotkania Donalda Tuska z wyborcami są transmitowane na żywo w TVN24 i Polsat News, żadnego nie pokazano natomiast w TVP Info. Za to w tej ostatniej stacji w całości transmitowane są wszystkie spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami, także jeśli kolidują na antenie z głównym wydaniem "Wiadomości".

Wypowiedź, że "Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd" przytoczono w TVP Info, a także w głównych wydaniach "Panoramy" i "Wiadomości".

Zgodnie z konstytucją KRRiT "stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji". Gdy przewodniczący Rady uzna, że wyemitowano niewłaściwe treści, może m.in. wezwać nadawcę lub operatora do zaniechania takich działań albo nałożyć na niego grzywnę. Bierze przy tym pod uwagę szereg czynników, m.in. to, że przy transmisjach na żywo nadawca ma dużo mniejsze możliwości zareagowania na nieodpowiednie treści (np. wulgaryzmy). Szef KRRiT kieruje wezwania i nakłada kary na nadawców i operatorów, a nie dziennikarzy czy gości programów, którzy wypowiedzieli zakwestionowane stwierdzenia.

Zapytaliśmy Teresę Brykczyńską, rzeczniczkę KRRiT, czy zakończono analizę prawną wypowiedzi Donalda Tuska, którą zapowiadał Maciej Świrski. - Z uwagi na to, że materiał ze spotkania w Sępólnie Krajeńskim, opublikowany w mediach społecznościowych nie został zaprezentowany w mediach podlegających jurysdykcji Krajowej Rady, odstąpiono od czynności - odpisała nam Brykczyńska. Tym samym KRRiT nie zajmie się słowami Donalda Tuska.

Maciej Świrski od pięciu miesięcy przewodniczącym KRRiT

Na początku listopada ub.r. Maciej Świrski nałożył 40 tys. zł kary dotyczącej emisji programu "Magia nagości" w Zoom TV i 25 tys. zł w sprawie filmu "Z księżyca spadłeś?" w Polsacie. To efekt postępowań rozpoczętych jeszcze za kadencji poprzedniego składu KRRiT.

Od pięciu miesięcy KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października ub.r., Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do dyskusji: Świrski zapowiadał analizę prawną słów Tuska o "Kaczyńskim Żydzie". KRRiT odstąpiła od czynności

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Balbina Kalkstein
Czyżby z obawy dojścia do zaskakujących wniosków?
odpowiedź
User
cuda cuda
Niedługo słowo „Żyd” będzie politycznie niepoprawne, podobnie jak „Murzyn”. Wystarczy, że jakaś pani z lewicy się wypowie.
odpowiedź
User
Mordo Siuris
Czyżby z obawy dojścia do zaskakujących wniosków?


Balbina natarł sobie pêjsÿ czøsnkìem z wrażenia.
odpowiedź